Sedam godina od ubistva Đinđića

0

Do Đinđićevog groba u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju zajedno su došli supruga Ružica i sin Luka Đinđić, predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, potpredsednik vlade Božidar Đelić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.
 

 

Na sedmu godišnjicu ubistva lidera DS-a i predsednika Vlade Srbije, grob su posetili i ostali ministri iz redova Demokratske stranke, G17 plus i Srpskog pokreta obnove, ministri iz Đinđićeve vlade, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i gradski funkcioneri, omladina Demokratske stranke i stipentisti Fonda "Dr Zoran Đinđić".

 

 

Predstavnici omladine DS-a došli su u organiozvanoj povorci od Vukovog spomenika a građanima koji su im se pridužili delili su bele ruže i sveće. 

Finale takmičenja u besedništvu u čast Đinđića održano je večeras u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

 

Predsednik Srbije je, proglasivši Tomu Vukića za pobednika takmičenja "Beseda u Zoranovu čast”, kazao da želi da završi ono što je Đinđić počeo.

 

”Verujem da u Srbiji i dalje postoji spremnost, nada i htenje, ali i obećanja. Moja namera je da ne bude nekoliko godina praznih obećanja, već da završim ovo što je Zoran započeo, a to ne mogu bez ovih mladih ljudi", poručio je Tadić.

 

Na Đinđića je izvršen atentat u dvorištu vladine zgrade 12. marta 2003. u 12.25 časova.
Atentat na premijera izvršen je iz zgrade Zavoda za fotogrametriju, koja se nalazi u ulici Admirala Geprata broj 14, u neposrednoj blizini zgrade Vlade Srbije.
Na premijera je pucao pripadnik jedinice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović, koji je, kao i Milorad Luković Legija za ubistvo premijera pred Specijalnim sudom osuđen na 40 godina zatvora, a tu presudu je potvrdio i Vrhovni sud Srbije. 

U okviru obeležavanja godišnjice Đinđićeve smrti biće predstavljena novo izdanje knjige "Jugoslavija kao nedovršena država", kao i digitalne kolekcije knjiga, naučnih članaka i Đinđićevih prevoda, a na skupu u Narodnoj biblioteci govoriće predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i upravnik Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić.

 

Delegacija Liberalno demokratske partije, predvođena Čedomirom Jovanovićem, u kojoj je bio i izvetilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, položila je vence i upalila sveće u dvorištu Vlade Srbije na mestu gde je pre sedam godina ubijen premijer Zoran Đinđić.

 

 

Godišnjica ubistva premijera biće obeležena i tribinom "Sedam godina kasnije" u pozorišnom klubu "Zeleno zvono" u Zrenjaninu, a pokret "Novi optimizam" najavio je tribinu u formi emisije "Peščanik" na kojoj će govoriti poslanik u Skupštini Srbije Žarko Korać, pisac Laslo Vegel, urednica "Peščanika" Svetlana Lukić.

 

 

Zoran Đinđić rođen je 1. avgusta 1950. u Bosanskom Šamcu. Sa suprugom Ružicom, koja je pravnik, ima dvoje dece. Studije filozofije je počeo u Beogradu, ali je bio uhapšen i osuđen na godinu dana zatvora, zajedno sa grupom studenata iz Zagreba i Ljubljane, koji su se suprotstavljali autoritarnom režimu.

Forum mladih Sandžačke demokratske partije (SDP) danas je, u sklopu obeležavanja sedam godina od ubistva prvog demokratskog premijera Srbije, pokrenuo akciju da jedna ulica u Novom Pazaru dobije ime po dr Zoranu Đinđiću.

Po završetku studija, nigde u zemlji nije mogao da dobije posao, pa je otišao u Nemačku, gde je doktorirao na Univerzitetu u Konstanci, a u Jugoslaviju se vraća tek posle 12 godina i pada Berlinskog zida.

U Demokratskoj stranci bio je od 1989. godine, kao jedan od njenih osnivača i njen najuticajniji predsednik. Posle pobede opozicije na lokalnim izborima 1997. i posle sukoba sa Miloševićevim režimom, postao je prvi gradonačelnik Beograda, koji nije bio član komunističke partije.
 

Tokom 2000. godine bio je glavni strateg i organizator kampanje opozicije, koja se 5.oktobra, završila odlaskom Miloševića s vlasti, a 2001. postaje premijer. 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here