Pexels

Ako imate utisak da komarci uvek najpre napadaju vas, niste usamljeni. Nova studija sa Univerziteta Rokfeler otkriva da bi razlog mogao biti hemijski sastav vaše kože.

Istraživači su otkrili da osobe koje imaju više nivoe karboksilnih kiselina – supstanci koje su prirodni deo sebuma (masne materije koju koža luči) – privlače komarce mnogo više od drugih. Reč je o masnim kiselinama koje utiču na telesni miris, a njihova količina varira od osobe do osobe.

Eksperiment sa najlonskim čarapama potvrdio sumnje

U neobičnom eksperimentu, 64 dobrovoljca su šest sati dnevno nosila najlonske čarape na podlaktici kako bi se njihov telesni miris zadržao na materijalu. Te čarape su zatim stavljene u komoru sa komarcima vrste Aedes aegypti.

Rezultat? Komarci su uvek birali iste osobe, i to u tolikoj meri da su neki ispitanici bili i 100 puta privlačniji od drugih.

Studija je pokazala da su upravo ti ljudi proizvodili veće količine karboksilnih kiselina. Zanimljivo je da su čak i genetski modifikovani komarci, koji više ne mogu da detektuju te kiseline, prestali da pokazuju jasne preferencije.

Mogući novi pravac u borbi protiv komaraca

Naučnici veruju da bi ovo otkriće moglo doprineti razvoju efikasnijih sredstava protiv komaraca. Umesto da samo prikrivaju telesni miris, novi repelenti bi mogli smanjiti proizvodnju supstanci koje nas čine “privlačnim metama”, čime bi obezbedili dugotrajniju i efikasniju zaštitu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here