pixabay.com
Foto: Ilustracija

U Srbiji karcinom pluća svakoga dana odnese 13 života i po tome je vodeća u Evropi, a uprkos tome svaka treća punoletna osoba je pušač, kao i svaki deseti osnovac, rečeno je na današnjoj tribini “Živi život punim plućima” koju je organizovalo Udruženje za borbu protiv raka pluća.

Rukovodilac Centra za smanjenje štetnih efekata bioloških i hemijskih rizika Vladislav Volarević i načelnica odeljenja za molekularnu i imunoterapiju karcinoma pluća, pri Klinici za pulmologiju KCS Milica Kontić Jovanović su kao ključ u borbi protiv karcinoma pluća istakli prevenciju i skrining programe, ali i dostupnost inovativnih imunoterapija.

Volarević je kao važan podatak izdvojio da duvanski dim klasičnih cigareta sadrži više od 7.000 toksičnih jedinjenja, koja mogu da izazovu ćelijsku smrt, malignu promenu ćelija, kao i da doprinesu nastajanju i progresiji zapaljenskih oboljenja.

Naveo je i rezultate istraživanja koja pokazuju da ni bezdimne alternative nisu u potpunosti bezopasne i bez štetnih posledica.

Članica Udruženja za borbu protiv raka pluća Marija Majstorović Lučić je apelovala da ne bude tolerancije prema trgovcima koji zarad profita krše propise, pa i maloletnicima omogućavaju kupovinu nikotinskih proizvoda.

Doktorka Kontić Jovanović istakla je da je pomak u dijagnostici i lečenju napravljen krajem prošle godine, uvođenjem skrining programa za rano otkrivanje raka pluća, kroz koji je do sada prošlo oko 2.500 pacijenata, a kod njih 70 je otkriven karcinom.

“Intersovanje za skrining program je veliko i svakodnevno imamo 25 zakazanih pregleda”, rekla je ona i dodala da je skrining važan za rano otkrivanje kancera, pre nego što se jave simptomi”, navela je ona.

Kontić Jovanović je apelovala da se poveća dostupnost inovativnih terapija koje usporavaju progresiju bolesti i produžavaju život.

“Inovativna terapija trenutno nije omogućena pacijentima sa mikrocelularnim i skvamocelularnim karcinomom s aniskOm PDL1 ekspresijom, kao i pacijentima sa nemikrocelularnim karcinomom pluća sa genskim mutacijama”, precizirala je Kontić Jovanović.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here