B. Miličić

Deseti put u opštini Brod na severu Republike Srpske obeležena je godišnjica progona Brođana sa svojih ognjišta što je bio prvi progon Srba u Bosni i Hercegovini.

Boračka organizacija opštine Brod glavni je organizator pešačkog pohoda na Lipu a ove godine 12. aprila u pohodu je učestvovalo preko tri stotine Brođana svih uzrasta i starosti.

Jedni su pešačili stazom dugom 10 kilometara, drugi su trčali i vozili bicikle a svi sa istim ciljem da obeleže 33. godišnjicu progona sa svojih ognjišta i polože vence i cveće i zapale sveće na spomen-obeležja poginulim borcima.

Te 1992. godine 12. maja bežeći u nepoznato spasavajući gole živote pred regularnim vojnim formacijama države Hrvatske i muslimansko-hrvatskim paravojnim jedinicama iz tadašnjeg Bosanskog Broda, pokrenulo se više od 12 hiljada stanovnika ove opštine.

Ostavili su sve što su stekli a u koloni automobila, traktora, kamiona i poljoprivredne mehanizacije bili su starci, žene i deca koji su tražili spas krećući se u nepreglednoj koloni prema Lipi koja je bila visinska kota na razmeđu nekoliko posavskih opština Broda, Modriče, Dervente i Doboja koja je bila glavni cilj proteranog naroda.

Posle bežanja od svojih kuća i ognjišta, nastavili su hod po mukama u nepoznato da bi mnogi ostajali po selima i mestima gde je još bilo slobodno a na kraju su mnogi stigli do Semberije i prešli Drinu i ušli u Srbiju. Za to vreme njihova imovina je opljačkana, porušena i zapaljena i mnogi nisu verovali da će se ikad više vratiti na svoja imanja.

Zahvaljujući herojskoj borbi Vojske Republike Srpske i probijanju Koridora života, Bosanski Brod je 7. oktobra 1992. godine oslobođen i polako je počeo povratak njegovih stanovnika na zgarišta.

Već desetu godinu u znak sećanja na stradanje 12. maja 1992. godine opštinska organizacija boraca organizuje pešački pohod na Lipu. Ove godine akcija sećanja organizovana je pod imenom Lipa 2025 putem prvog progona Srba u Bosni i Hercegovini i u njoj je učestvovalo preko 300 Brođana, pripadnika svih generacija uz dosta mladih.

Pešačenje od Kamena u Donjem Klakaru do Lipe bilo je najmasovnije i učesnici su prešli stazu dugu oko 10 kilometara. Iz Broda sa Trga patrijarha Pavla istog dana krenula je grupa trkača-maratonaca a uz njih i ekipa biciklista.

Svi su oni na putu do Lipe položili vence i cveće na spomen-obeležja i zapalili sveće poginulim srpskim borcima u selima Donji i Gornji Klakar i Gornja Vrela a kada su stigli na Lipu u hramu Sv. Jovana Vladimira služen je parastos poginulim borcima Vučjačke brigade.

Sa učesnicima ovog marša mira, sećanja i bolnih uspomena bili su i Zoran Vidić predsednik Boračke organizacije opštine Brod i načelnik Milan Zečević.

Oni su istakli važnost negovanja pamćenja i podsećanja na tragične događaje od pre 33 godine, ali i prenošenja uspomena i istine o tom vremenu i događajima na mlađe generacije kao opomenu da čuvaju Republiku Srpsku i da im se nikada ne ponovi ono što su doživeli Brođani pre 33 godine.

Posebno je istaknuto zadovoljstvo što je među učesnicima ovog pohoda bilo dosta dece i omladine koji su imali priliku da iz prve ruke čuju dosta toga što se mora pamtiti i otrgnuti od zaborava.

Među učesnicima pohoda na Lipu bili su i članovi Planinarskog društva Vučjak koji su posle dolaska na Lipu i ručka kod Vidikovca nastavili pešačenje kroz sela ovog dela Vučjaka stazom dugom 25 kilometara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here