U Đinđića se svi kunu

0

 

 

HILJADE LJUDI U ŠETNJI: Lider Čedomir Jovanović sa pristalicama
 

Godišnjica smrti prvog demokratskog premijera Zorana Đinđića, stradalog u atentatu 12. marta 2003. godine, koja se prvi put poklopila s finišom predizborne kampanje, obeležena je nizom manifestacija. Da građani nisu zaboravili prvog premijera posle petooktobarskih promena vlasti pokazali su spontanim dolaskom pred zgradu Vlade Srbije, gde su ostavljali cveće.
Na mestu ispred zgrade Vlade gde je pre 11 godina ubijen prvi premijer vence su odvojeno položili članovi odlazeće i nekadašnje Đinđićeve vlade. Aktuelne ministre predvodio je premijer Ivica Dačić, uz koga je bio prvi potpredsednik Aleksandar Vučić, dok je na čelu delegacije ministara iz Đinđićevog kabineta bio bivši premijer Zoran Živković.
Odvojeno su dan sećanja na Đinđića obeležili i članovi Demokratske stranke i trojica Đinđićevih nekadašnjih saboraca u DS.

NA GROBU PREMIJERA:Đilas sa Đinđićevim sinom i suprugom
 

Porodica, saradnici i prijatelji ubijenog premijera položili su vence i cveće na njegov grob u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju. Venac je položila majka ubijenog premijera Mila Đinđić, a potom i supruga Ružica i sin Luka, koji su na groblje došli s delegacijom DS, koju je predvodio lider Dragan Đilas. Tradicionalno je održano i finale "Beseda u Zoranovu čast" na kojem se nadmeću najbolji mladi govornici Srbije. DS je održao i konvenciju na Trgu Republike u Beogradu na kojoj su čitani Đinđićevi govori, a učesnici skupa su potom su prošetali centralnim gradskim ulicama tzv. medijskom trasom do zgrade nacionalne televizije.

VENAC VLADE SRBIJE: Vučić i Dačić sa ministrima
 

Cenio ga i svet

Zoran Đinđić je bio lider DS od januara 1994. do smrti. U januaru 1997. izabran je za gradonačelnika Beograda, ali je smenjen sedam meseci kasnije. Premijer je postao 25. januara 2001, a smrt ga je zatekla na toj dužnosti dve godine kasnije. Prema oceni američkog nedeljnika "Tajm", Đinđić je bio jedan od 14 vodećih evropskih političara trećeg milenijuma. Dobitnik je nemačke nagrade Bambi za 2000. u oblasti politike i 2002. nagradu češke Fondacije Polak za doprinos razvoju demokratije u Srbiji.

Više hiljada pristalica i članova LDP predvođenih Čedomirom Jovanovićem bilo je u tradicionalnoj "Šetnji za Zorana" centralnim gradskim ulicama do zgrade Vlade Srbije, gde su položili venac, a zatim do Đinđićevog groba. Lider NDS Boris Tadić juče ujutru je položio cveće u Aleji velikana, što su učinili i članovi stranke Zajedno za Srbiju predvođeni liderom Dušanom Petrovićem.
Premijer Đinđić je ubijen na jučerašnji dan u 12.25 sati, a nekoliko sati posle atentata uvedeno je vanredno stanje u zemlji koje je trajalo do 22. aprila. U policijskoj akciji "Sablja" uhapšeno je 11.665 osoba. Kao glavni u organizaciji atentata označeni su komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i vođe zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, koji su 27. marta ubijeni tokom akcije hapšenja. Uhapšen je izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović, a optuženi su 2007. osuđeni na ukupno 378 godina zatvora. Politički inspiratori ubistva nisu otkriveni, a nedavno je Evropska unija od Srbije zatražila da do kraja rasvetli tragični događaj.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here