Kanadski naučnici pronašli su proteine u fosilizovanom zubu nosoroga, koji je živeo pre 24 miliona godina, preneo je danas CNN.
Zub, koji je iskopan u kanadskom Arktiku, sadrži proteine koji su 10 puta stariji od najstarije poznate DNK, a analize su pokazale da se radi o najstarijem detaljnom proteinskom nizu ikada zabeleženom.
”Gleđ je toliko tvrda da štiti ove proteine tokom dugog vremena”, rekao je Rajan Sinkler Paterson, postdoktorski istraživač na Institutu Gloub Univerziteta u Kopenhagenu u Danskoj, koji je vodio kanadsko istraživanje. Proteini, koji su sastavljeni od nizova aminokiselina, robusniji su od DNK, a iako sadrže manje detaljnih informacija, proteini mogu da pomognu u razjašnjavanju evolutivne istorije primerka, ishrane, čak i u nekim slučajevima pola fosila.
”Sledeći korak je da se pokaže da to nije samo jedan uzorak, jedan srećan slučaj. Ali potencijalno postoji ogromno područje istraživanja koje bi se moglo dalje razjasniti, a onda, ako zaista idemo dalje, mogli bismo čak da počnemo da istražujemo dinosauruse”, rekao je profesor Enriko Kapelini.
Kapelini i Paterson, zajedno sa kolegama sa Univerziteta u Jorku i Kanadskog prirodnog muzeja, otkrili su sekvence iz sedam proteina sačuvanih unutar fosilizovanog zuba nosoroga. Sekvenciranje drevnih proteina podrazumeva određivanje redosleda aminokiselina u uzorku, a poređenjem sekvenci sa onima živih i izumrlih srodnika, naučnici su uspeli da prikupe informacije o evoluciji nosoroga.
Analiza je otkrila da se on odvojio od iste životinjske porodice kao i živi nosorozi pre oko 41 milion do 25 miliona godina.
”U fosilnim zapisima postojale su različite vrste nosoroga. Tu je vunasti nosorog, a možda ste čuli za sibirskog jednoroga sa džinovskim rogom. Ono što smo uspeli da uradimo jeste da uporedimo našeg misterioznog nosoroga sa drugim oblicima i otkrijemo gde se nalazi u porodičnom stablu”, dodao je Paterson.