Šahovski savez Srbije
Srpski šahista Velimir Ivić

Mladi srpski velemajstor Velimir Ivić remizirao je sa rumunskim velemajstorom Konstantinom Lupuleskuom (2659) u poslednjem, 11. kolu Otvorenog prvenstva Evrope u Rejkjaviku.

19-godišnjak iz Beograda osvojio je 7 poena iz 11 partija što je bilo dovoljno za deobu od 19. do 37. mesta, ali je po dodatnim kriterijumima Ivić zauzeo mesto koje je za 22 pozicije bolje od njegovog startnog broja (42).

Da nije nedavno briljirao na Svetskom kupu u Sočiju i prošao medju 16 najboljih na planeti, rekli bismo za ovaj rezultat da je veliki uspeh. Ipak, naglasićemo da je ovim rezultatom i performansom od 2671, Ivić popravio svoj rejting za 17 poena čime polako, ali sigurno odmiče od 2600 poena.

Titulu prvaka Evrope u 2021. godini poneo je ruski šahista Anton Demčenko (2597) koji je iz 11 kola osvojio 8,5 poena, isto kao i Nemac Kejmer (2602), ali je imao bolji dodatni kriterijum. Bronza je otišla u ruke Rusa Alekseja Sarane (2643).

Prvu žensku nagradu na turniru u glavnom gradu Islanda, sa 5,5 poena, osvojila je ruskinja Aleksandra Malcevskaja. Članica šahovskog kluba Karađorđe iz Topole.