Z. M.
Vidovdansko veče poezije i narodne muzike u Inzbruku

U Inzbruku je, u organizaciji Srpske pravoslavne omladine Inzbruk – SPOJI, održano “Veče poezije i narodne muzike” povodom Vidovdana, koje je bilo posvećeno Kosovu i Metohiji, a u okviru kojeg su nastupala braća Jovan i Nikola Stojković, mladi harmonikaši iz Parteša i pesnik Milan Gajić, poreklom i rođenjem iz Prištine.

Ovaj događaj je održan u gostionici kulture “Birštind”, koja se u istorijskim spisima po prvi put spominje 1681. godine, samo dve godine pre prvih zapisa o Srbima u Austriji.

U ulozi domaćina večeri u ime SPOJI-a bio je Vladimir Vlajić, jedan od osnivača i član Upravnog odbora, koji je u ime svojih saboraca pozdravio prisutne i poželeo im srećan Vidovdan.

On je svim prisutnima ukratko objasnio da SPOJI od samog osnivanja 2009. godine često obeležavao Vidovdan na razne načine, kao i da to tri godine unazad redovno radi.

Ujedno je objasnio i značaj Vidovdana za srpski narod, pre svega u dijaspori, ali i u matici, i zahvalio je gostima što su uložili svoje vreme da dođu i tako daju svoj doprinos očuvanju srpskog kulturnog, duhovnog i nacionalnog identiteta, što i inače u svojim privatnim okolnostima svako na svoj način čini, ali posebno kroz učešće na ovakvim nažalost ne tako čestim, ali veoma posebnim i važnim, događajima kod nas u Tirolu i ostalim delovima Austrije i dijaspore.

On je pored toga objasnio i da veče ima i za cilj sakupljanje dobrovoljnih donacija za pomoć srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, ali da je pored materijalne pomoć mnogo bitnija ona moralna podrška i lični susret, kroz što češće odlaske na Kosovo i Metohiju, kako bi naša braća i sestre tamo osetili da ih nismo zaboravili, kao i da mi sami osetimo duh Svetog Cara Lazara i naših slavnih predaka posetama našim svetinjama i spomenicima kulture u našoj južnoj pokrajini.

Tako je bilo i ove večeri, jer kroz ovakve događaje održavamo i veze sa našim narodom iz matičnih zemalja, a kroz održavanje veza sa maticom Srbijom čuvamo i naš jezik, naše pismo i naš identitet.

SPOJI od svog osnivanja 2009. godine pomaže pre svega ugroženim porodicama na Kosovu i Metohiji i skoro uvek lično isporučuje namenjenu pomoć. Ove večeri je bilo obrnuto, te su braća Stojković iz Parteša, koji važe za najbolje mlade harmonikaše na Kosovu i Metohiji, i koji su do sada nastupali širom Srbije i regiona ali i u mnogim delovima Evrope i Amerike, gostovali u Inzbruku, po prvi put u Austriji.

Oni su prvi izašli na scenu i izveli pesme „Rasti, rasti moj zeleni bore” i „Ej dragi, dragi božurove sadi”, što je postepeno uvelo sve prisutne goste u atmosferu kosovsko-metohijskih i narodnih pesama.

Zatim se predstavio Milan Gajić, pesnik koji je izdao tri zbirke pesama, dilomirani pravnik na Pravnom fakultetu u Beogradu, koji je upravo u nedelji za događajem završio master studije na Diplomatskoj akademiji u Beču, a ranije je bio i kadetski fudbalski reprezentativac Srbije. On je u svoje ime pozdravio sve prisutne i zahvalio domaćinu, organizaciji SPOJI, na pozivu, kao i na svemu što već 16 godina čini na poljima očuvanja srpskog identiteta u Austriji i šire. On je svoj deo, u kojem je recitovao svoju rodoljubivu, duhovnu i ljubavnu poeziju, otvorio pesama „Majko svih nadanja” i sa pesmom „Ocu” što je goste uvelo u pesnički deo večeri.

Usledilo je naizmenično smenjivanje braće Stojković i Milana Gajića sa jednom kosovsko-metohijskom ili narodnom otpevanom i odsviranom pesmom od strane Stojkovića, i jedne do dve poetske pesme koje je govorio Milan Gajić.

Tako su gosti ove večeri od Nikole (15 god.) i Jovana (17) Stojkovića mogli da čuju pesme poput „Pećka kandila”, „Prizrenska noć”, „Ja sam momče sa Kosova”, „Suza Kosova”, „Mala kuća negde kod Knina”, „Orahovcu bašto rajska”, „Oj Kosovo, Kosovo”, i „Vidovdan”, dok je Milan Gajić recitovao sledeće pesme: „Psalm”, „Kad te ne bi bilo”, „Zaklinjem se u tvoju dobrotu”, „Nemoj da me ne voliš, to ne bih preživeo”, „Šta je Kosovo?”, „Jasenovac” i „Vratićemo se”.

Posle otpevane pesme „Vidovdan” od strane braće Stojković publika ih je svu trojicu nagradila stajaćim ovacijama, posle kojih su braća iz Kosovskog Pomoravlja izveli „Veseli se srpski rode”, kao i još jednu pesmu, što je naišlo na oduševljenje svih u sali, te je publika ponovo, kao i više puta tokom programa, zajedno zapevala sa mladim harmonikašima, te su za sam kraj još jednom nagrađeni stajaćim ovacijama.

SPOJI je gostima uručio zahvalnice, a prisutni su imali priliku da kupe zbirku Milana Gajića „Bogu i Srbiji”, koju je i potpisivao.

Za socijalno ugrožene porodice na Kosovu i Metohiji sakupljen je iznos od 1.140,20 evra, na čemu smo svima od srca zahvalni u ime onih kojima SPOJI kroz svoje humanitarne akcije pomaže.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here