AŠTO DECA MRZE NOŠU?
ČIKAGO, 11. maj 2010. (FoNet) – Prema najnovijim otkrićima američkih pedijatara, za teškoće koje imaju roditelji da svoje dete naviknu da koristi nošu ili WC školjku najverovatnije je kriva konstipacija (zatvor) u deteta.
Deca koja pružaju otpor nastojanjima roditelja da ih u najranijem životnom dobu naviknu da koriste nošu ili toaletnu školjku za obavljanje fizioloških potreba najverovatnije će u kasnijem životu imati tešku narav.
Razlog za ceo problem, međutim, može biti hroničan zatvor u detinjstvu, pa će pravilna terapija olakšati promene, zaključili su američki istraživači.
U dve studije, objavljene u stručnom medicinskim časopisu Pedijatrija, navodi se da nekoliko faktora doprinose odlaganju i zakašnjenju u "toalet treningu", kako su naučnici nazvali postupak, na koji, inače, deca prelaze do treće godine starosti.
Poređenje dece koja imaju teškoće u "toalet treningu" sa decom koja tu "tranziciju" obave bez problema otkrilo je da su prva teško prilagodljiva, da rano iskazuju lošu narav i raspoloženje i da su manje uporni, naglasili su pedijatri sa univerziteta Harvard u Bostonu.
Nemar ili strogo ponašanje roditelja nemaju nikakvog uticaja na teškoće u "toalet treningu".
Jedno istraživanje je otkrilo da je više od polovine dece u obe grupe patilo od zatvora, ali da su tvrdu, bolnu stolicu imala deca koja pokazuju teškoće u "toalet treningu". Ali nije utvrđeno da li je uzrok tome zatvor.
Drugo istraživanje ustanovilo je da zatvor najčešće prethodi teškoćama u "toalet trenigu".
"Blagovremeno i efikasno lečenje zatvora može predstavljati potencijalnu opciju u smanjivanju odbojnosti deteta prema ‘toalet treningu’", napisao je u studiji Nejtan Blum sa Dečje klinike u Filadelfiji.
Ključni pokazatelj je da dete koje izbegava "toalet trening" zapravo kontroliše zbivanja u debelom crevu, jer skriva ili traži da mu se izvuče pampers kad želi da "nešto uradi", zaključuju pedijatri.