Građani za poplave krive “đavolji” HAARP

0

Prizor iz Obrenovca: Deka hoda po avetinjskim ulicama Obrenovca
 

Elektronska peticija je pokrenuta 17. maja, a njen nepotpisani autor u današnjoj objavi poziva na saradnju advokate "da sastave i pokrenu tužbu" protiv Vlade Srbije kako bi se "ova pretnja po narod zakonskim putem pravilno tretirala i samim tim uklonila".

 

Među 830 komentara potpisnika mogu se pročitati brojni pokliči protiv SAD, i parole poput "smrt harpu i antenama", "jedino Putin na zemlji i bog sa neba može to čudo da ukloni… ali ajde da probamo", "ljudi, reagujmo svi, nakon poplava doći će nam vrućine i suše", "ja želim da živim u zemlji kakvu su mi je dedovi ostavili, a ne kako se Amerikancima sviđa" i "đavolske sprave ne trebaju Srbiji".

 

Peticija, postavljena na sajtu Peticije24.com, zasniva se na teoriji zavere iz 2012. godine, kada se u domaćim tabloidima pojavila priča da je u selu Beljine kod Barajeva "postavljen američki antenski sistem HAARP". Ubedljivo najviše potpisnika peticije, više od 3.200, su Beograđani.

 

Obrazloženje peticije su senzacionalistički tekstovi o HAARP-u kod Barajeva koji su objavljeni 2012. godine u listu Pravda i na sajtu Srpskapolitika.com. Pravi povod peticije može se naslutiti iz datuma njenog pokretanja i linka prema Fejsbuk grupi "Uklonimo HAARP sa Srpske zemlje" na čijoj naslovnici je mapa sadašnjih poplava.

 

HAARP sistem, istraživački poduhvat univerziteta Stenford u SAD, bio je postavljen na Aljasci 1997. godine radi merenja zračenja u jonosferi. Ovaj sistem od 180 antena niske frekvencije, postavljen na površini od 13 hektara, kojeg pokreće šest generatora snage 3,6 hiljada konjskih snaga, koštao je 250 miliona dolara. Prestao je da radi u maju 2013. godine, zbog problema sa finansijama, a pre nedelju dana je najavljeno njegovo rasklapanje.

 

Rad ovog sistema pratile su – i još prate – brojne teorije zavere, pa se HAARP-u pripisuje zlonamerno uticanje SAD na atmosferu, klimu ali i na psihu ljudi širom planete, kao i izazivanje zemljotresa. Navodno je čak izazvao rušenje spejs-šatla Kolumbija 2003. godine.

 

Zaverenička "kopča" sa Srbijom pojavila se 2012. godine, kada je univerzitet Stenford objavio mapu lokacija takozvanog VLF prijemnika na kojoj je bila i Srbija. U srpskim tabloidima prijemnik je lociran u Beljini kod Barajeva i prozvan "elektronskim akceleratorom elektromagnetih talasa".

 

Njemu je pripisano da je u Srbiji 3. maja 2012. izazvao "nagli pad atmosferskog pritiska i omorinu, što je" – kako se navodi u "obrazloženju" peticije – "kod mnogih rezultiralo otežanim disanjem i glavoboljom".

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here