EPA-EFE/TOMS KALNINS
Milo Đukanović

Crnogorski portal IN4S došao je u posed eksluzivnog materijala Nemačke TV stanice BRD o sprezi Mila Đukanovića i italijanske mafije. Kako je Đukanović “zaradio” 300 miliona dolara? Kojem je crnogorskom ministru mesečno na račun na Kipru uplaćivano milion dolara? Koja je uloga Marka Miloševića u švercu cigareta? Na ova i druga pitanja odgovara istražitelj koji je 10 godina pratio Đukanoviće kanale šverca. Pred kamere je stao samo pod jednim uslovom – da mu se sačuva identitet!

Ispisavanje kriminalnog dosijea Mila Đukanovića i njegove sprege sa italijanskom mafijom trajalo je punih 10 godina, tvrdi carinski inspektor koji je istragu sprovodio pod ingerencijom Nemačkog javnog Tužilaštva.

Prve naznake šverca enormnih količina cigareta registrovao je u Južnoj Nemačkoj. Trag je zatim vodio do slovenačke luke Kopar, gde su se šleperi cigareta pretovarali na brodove i prevozili do crnogorske luke Bar. Kao organizator šverca označen je Srećko Kestner. Istraga je obuhvatila sve članice EU. Rezultat do kojih je istraga došla zaprepašćuje količinama švercovanih cigareta.

Od tranzitne takse – 300 miliona dolara

Dnevno je i do 50 šlepera stizalo u Crnu Goru. Zemlju odabranu, kako kaže ovaj operativac, zbog korumpiranih političara, Mila Đukanovića koji se “rastajao” sa najboljim prijateljem Slobodanom Miloševićem, pa je prihvatio ponudu mafije, da samo od tranzitne takse zaradi 300 miliona dolara.

Tako su svake noći u ruke italijanske mafije i sa 120 glisera, posebno pripremljenih za plovidbu Jadranom, stizali tovari cigareta za evropsko crno tržište. Natovareni u Barskoj luci za 2 časa stizali su na obalu Italije, u Bari i Rimini, u ruke mafije, koja je preuzimala isporuku i isplatu svih učesnika u lancu šverca cigareta.

Prilikom iznenadnih inspekcija u Crnoj Gori, specijalni tim susretao se sa opstrukcijom oficijelne Podgorice. Od banalnih stvari da nema fotokopir aparata, do iznanadnih zatvaranja carine i potpunog blokiranja dostupnosti podataka. Koliko su dugački bili “pipci mafijaške hobotnice“ najbolje pokazuje slučaj pokušaja lociranja flote glisera za šverc cigareta.

“Kada smo došli na ukazanu lokaciju,” kaže u intervju carinski istražitelj, “nije bilo nijednog glisera, jer je iz Brisela švercerima javljeno da se sklone”. Saša Kestner pristao je na saradnju sa vlastima, pa su inspektori bili u prilici da u hrvatskoj štampi čitaju njegove izjave o unosnom poslu šverca sa Milom Đukanovićem.

Uloga Marka Miloševića

Po tadašnjoj računici, po jednom šleperu budžet EU ostao je uskraćen za 2,5 miliona evra. Istražujući Kestnera došlo se i do firme “Dul. Enterprise” sa Kipra, čiji je vlasnik bio sin Slobodana Miloševića, Marko Milošević koji je bio veoma aktivan u saradnji sa Kestnerom.

Saša Kestner je priznao krivicu i kažnjen je za šverc više stotina šlepera cigareta sa 10.000 evra. U ovom postupku pojavljuje se 500 fantomskih firmi, a u Švajcarskoj su 8 najodgovornijih članova mafije procesuirani, pa su tokom suđenja zaštićeni svedoci potvrdili da se iz Crne Gore u Italiju transportovale ne samo cigarete, već i heroin i oružje.

Kada je u pitanju indoletni stav Brisela, istražitelj ističe danski izveštaj o stanju u Crnoj Gori napravljen za EU.

“Ubistva, pokušaji ubistava, korupcija, organizovani kriminal, jednom rečju – katastrofalno stanje”, kaže inspektor, i dodaje: “izveštaj nikada nije ugledao svetlost dana. Srećko Kestner je na slobodi i direktor je kompanije u Dubaiju”.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here