Frižider je odlično mesto za čuvanje većine voća i povrća, ali nije uvek dobra ideja to raditi.
Postoji više vrsta voća koje ne bi trebalo držati u frižideru. U ovu grupu spada voće koje nastavlja da sazreva i nakon što se ubere.
Hlađenje ovih plodova ne samo da prekida taj prirodni proces zrenja, već može negativno da utiče na njihovu teksturu, ukus i izgled, pretvarajući ih u voće koje možda još može poslužiti za džem ili smuti – ali neće biti prijatno za jelo u sirovom obliku.
Zato, pre nego što dobre plodove osudite na kantu za otpatke, ostavite ih na sobnoj temperaturi da sazru i uživajte u njima kad su najukusniji.
Doktori opšte prakse, nutricionisti i kuvari savetuju da izbegavate da ostavljate ovo voće u frižideru.
Banane
– Niske temperature naglo zaustavljaju proces sazrevanja banana – kaže kuvar i vlasnica “Two Cloves Kitchen”, Džen La Roka.
Kako navodi „tekstura može da postane gumena, a ukus prilično bezličan”.
– Banane je najbolje držati na pultu, gde mogu da razviju svoju prirodnu slatkoću – ističe ona.
Breskve
– Breskve, šljive i nektarine moraju da sazru do kraja na sobnoj temperaturi kako bi postigle svoj sočni, aromatični vrhunac – objašnjava La Roka.
Kako dodaje “ako ih prerano stavite u frižider, dobićete brašnastu, bezukusnu voćku”.
– Ja ih uvek pustim da omekšaju na pultu pre nego što ih poslužim ili dodam u desert – kaže ona.
Šljive
Da – ovo voće treba da stoji na radnoj površini, a ne u frižideru. Operite ih odmah po povratku iz prodavnice, kako bi bile spremne za užinu čim omekšaju, savetuju lekari.
Nektarine
Nektarine treba da stoje van frižidera zajedno s breskvama i šljivama. Naravno, ako ih iseckate za voćnu salatu, tada ih čuvajte u frižideru – u dobro zatvorenoj posudi – i biće dobre još dan-dva.
Tropsko voće
– Tropsko voće poput ananasa, manga i kivija najbolje opstaje na sobnoj temperaturi, gde ravnomerno sazreva i zadržava svoju sočnost – kaže nutricionista Njumen.
Međutim, kako dodaje, kada ih jednom isečete, najbolje je da ih čuvate u hermetički zatvorenoj posudi.