Prete granicom, Beograd ravnodušan

0

Ovako trenutnu situaciju na severu Pokrajine vidi starina Vučina Vučković iz sela Gnježdani kod Leposavića, sa kojim smo razgovarali dan nakon što je "prošao tretman" na punktu u Jarinju.

 

– Bio sam kod ćerke u Raški, i pre nego što sam ponovo ušao na teritoriju Kosova i Metohije morao sam da izujem cipele i dobro izvrnem džepove kako bi pokazao da ne nosim nikakvo oružje. Sve su bezobzirniji, jer znaju da je oslabio otpor Srba na severu Kosmeta. Bojim se da će još više stezati granicu, sve dok se u Jarinju ne zavijori albanska zastava – kaže Vučković.

Ne žale novca

Pošto je Vlada Srbije drastično redukovala ulaganja na Kosovo i Metohiju, situaciju je iskoristio Hašim Tači, koji ne žali novca da "kupi" što više Srba u Zubinom Potoku, Leposaviću, Zvečanu…
Na jednom skupu u Drenici, Tačija su pitali: "Kada će i sever Kosmeta staviti pod kontrolu Prištine"? Premijer nezavisnog Kosova odgovorio im je: "Kad tamo uložimo više novca nego ovde".
"Mnogi se, na žalost, prodaju. Neko za male, neko za velike pare. Pojedini Srbi zagovaraju saradnju sa Prištinom, dok drugi otvoreno rade za Tačijevu vladu", kaže Miodrag Andrić.

Sličnog mišljenja je i Miodrag Andrić, potpredsednik opštine Zubin Potok.

– Kad god hoće da zastraše Srbe, da pooštre kontrole ili pojačaju ljudstvo na kontrolnim punktovima, oni izmisle nekakvu opasnost od Srba i Srbije. To je odavno isplanirana taktika, i korak po korak Euleks priprema teren za preuzimanje kontrole i nad severom Kosova i Metohije. Njihov cilj je da nas integrišu u nezavisno Kosovo i potpuno odvoje od Srbije – kaže Andrić.

Andrić objašnjava zašto je, za razliku od ranijih godina, otpor Srba slab.

– Zato što nam je Beograd okrenuo leđa, ljudi su uplašeni, vide da Vlada Srbije sve to mirno posmatra i ne reaguje. Povlačimo se u sebe i gunđamo, nemoćni da bilo šta ozbiljnije preduzmemo. Mnogi se boje za svoju i bezbednost svoje dece, i zato najradije ćute – dodaje Andrić.

Velimir Bojović, doskorašnji predsednik opštine Leposavić, naglašava da se "okupacija severnog Kosmeta" obavlja po fazama.

– Oni rade polako i po planu. Ranije im nismo dozvoljavali da nas ponižavaju, da rade šta hoće i od punktova prave granicu. Bojali su se svakog našeg protesta, sada su se osilili, jer znaju da smo prepušteni sami sebi – kaže Bojović.

On ističe da je njihov glavni cilj da punktove Jarinje i Brnjak pretvore u pravu, "tvrdu" granicu, a potom da ubiraju carinu.

– Graničari su već na punktovima, bojim se da će svima koji ovamo dolaze iz Srbije uskoro tražiti pasoše – veli Bojović, naglašavajući da je, kada je o carini reč, na delu "treća faza" ka integraciji "severa" u nezavisno Kosovo.

– U "prvoj fazi" samo su beležili brojeve kamiona i ništa nisu kontrolisali, potom su u "drugoj" sve fotokopirali i ubacivali u kompjutere, a sada "u trećoj fazi" sve snimaju, pretresaju i papire linkom odmah šalju u Prištinu – objašnjava policajac KPS-a, Srbin iz Leposavića koji, bojeći se da ne izgubi posao, nije smeo da nam se predstavi.

 

Čeka se trenutak…

Mada su "na granicu" u Brnjaku i Jarinju doveli na desetine carinara koji pretresaju svako putničko vozilo, kamion ili autobus, Euleks i Vlada Kosova
još ne naplaćuju carinu Srbima sa severa Kosova i Metohije. Ako roba ide dalje od Kosovske Mitrovice, carina je obavezna.
Bolji poznavaoci prilika veruju da ovakva situacija neće potrajati još dugo. Čim budu uvereni da će carinjenje proteći bez protesta i otpora, krenuće se sa ubiranjem prihoda za budžet Vlade Kosova.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here