Pexels
Ilustracija

Sve više znamo o zdravlju mozga, ali broj slučajeva demencije i dalje raste. Procene pokazuju da bi se broj novoobolelih mogao udvostručiti do 2060. godine. S obzirom na to koliko su se znanja o mozgu i prevenciji bolesti proširila, taj podatak je posebno zabrinjavajući. Ključnu ulogu u prevenciji, uz genetiku i životne navike, ima i ishrana.

Jedna velika japanska studija istraživala je povezanost između unosa zelenog čaja i rizika od demencije. U studiji je učestvovalo više od 13.000 odraslih osoba koje su praćene u proseku jedanaest i po godina. Ispitanici su popunjavali upitnike o učestalosti konzumacije pića poput čaja i kafe, a zabeleženi su i svi slučajevi demencije dijagnostikovani tokom tog perioda.

Rezultati su pokazali da su oni koji su pili najmanje 600 mililitara zelenog čaja dnevno imali 25 odsto manji rizik od demencije u poređenju sa onima koji su pili manje od 94 mililitra.

Slični antioksidansi nalaze se i u tamnoj čokoladi, trešnjama i bobičastom voću.

Učinak nije bio isti kod onih koji su konzumirali i velike količine kafe uz zeleni čaj.

“Dodavanje kafe uz velike količine zelenog čaja nije dodatno smanjilo rizik”, navode autori studije, prenosi “EatingWell”.

Moguće je da kombinacija visokih količina kofeina ima negativan efekat jer su neki ispitanici prelazili preporučeni dnevni unos kofeina. Takođe, zeleni čaj i kafa sadrže različite biljne spojeve, koji mogu delovati suprotno.

Zeleni čaj je posebno bogat antioksidansom EGCG, koji prema ranijim istraživanjima može smanjiti upalu i nakupljanje proteina povezanih sa Alchajmerovom bolešću. Iako i druge vrste čajeva deluju blagotvorno, zeleni čaj ima najveću koncentraciju korisnih spojeva.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here