Paprena cena prinudne naplate

0

Ko plati nema problema: Bezobrazno visoki troškovi prinudne naplate
 

Javnost je potresla priča jednog Leskovčanina koji će morati da plati 6.600 dinara na račun privatnog izvršitelja zbog neplaćenog duga za struju od 164,35 dinara. Reč je o dugu prema Jugoistoku, a 40 puta veća suma zapravo je nagrada za rad izvršitelja. Nesrećni čovek je već nekoliko dana u šoku jer ne zna o čemu se radi, niti bilo ko može da mu objasni.

Od 6.600 dinara, 3.600 ide za troškove pripreme i vođenje predmeta, 720 dinara za poštarinu, 480 su administrativni troškovi, a 1.800 ide izvršitelju.

 

Fiksni troškovi izvršenja

Direktor EPS Snabdevanja Željko Marković potvrdio je da će privatni izvršitelji posetiti 100.000 adresa građana koji ne plaćaju struju, a protiv kojih je pokrenuta prinudna naplata.
Troškovi izvršenja su fiksni za dugovanja do 30.000 dinara i iznose 4.200 dinara. Za veća dugovanja obračunavaju se po skali koja je propisana i objavljena u "Službenom glasniku".

 

Zaključak o izvršenju napisan je na osnovu predloga direktora ogranka EPS i opomene pred izvršenje "ostavljene u vrata kuće".

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže za "Vesti" da ovakvih slučajeva ima u celoj Srbiji, kao i da je suma koja ide "na troškove pripreme i vođenja predmeta" bezobzirno visoka.

– Naš savet je da se svi koji dobiju slične "opomene i tužbe" obrate našoj organizaciji i pošalju nam fotokopije svih papira koje su dobili. Mi ćemo se obratiti javnom preduzeću i pokušati da rešimo problem – kaže Papović.

Milan Kovačević, ekonomista, kaže da se u Srbiji koliko-toliko umirila inflacija, ali su problem zatezne kamate.

– Mnogi građani ni ne znaju da su zatezne kamate dosta visoke, pa stoga i računi za naplatu bivaju papreni. Bilo bi dobro kada bi na svakom mesečnom računu za struju, komunalije, vodu ili bilo šta drugo pisalo koliko građanin duguje u tom trenutku, da ima uvid i da se ne iznenadi kad dobije račun – kaže dr Kovačević.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here