EPA/Filip Singer

U poslednjih deset godina (2012-2022.) u Nemačkoj je registrovano 890.000 električnih automobila, ali aktuelni podaci Instituta Šmit automotiv riserč otkrivaju da ih je u toj zemlji ostalo samo 756.517. Dakle, više od 100.000 električnih automobila jednostavno je nestalo.

Nemačka savezna kancelarija za motorna vozila javnosti je prvo ponudila objašnjenje da su mnogi električni automobili učestvovali u saobraćajnim nesrećama ili su zbog starosti otpisani, ali činjenica da većina električnih automobila nije starija od deset godina, kao i podaci o broju saobraćajnih nesreća brzo su ih demantovali.

Novi, puno realniji odgovor na aferu ponudio je nemački “Špigl” koji tvrdi da su automobili preprodani na drugim tržištima, prvenstveno u Danskoj gde su poreske stope na luksuzna vozila enormno visoke.

Budući da kupci novih električnih automobila u Nemačkoj mogu da dobiju subvenciju od čak 9.000 evra i da posle šest meseci mogu slobodno da ih prodaju, odgovor gde je nestalo više od 100.000 električnih vozila nameće se sam po sebi.

Matijas Šmit, osnivač nemačkog Instituta Šmit automotiv riserč, koji je prvi objavio podatke o “nestalim vozilima” zgrožen je praksom unosne preprodaje u inostranstvu.

– Najveći gubitnici su nemački poreski obveznici koji indirektno subvencionišu čist vazduh u gradovima izvan Nemačke. Ovi legalni trikovi našu zemlju koštaju stotine miliona evra – rekao je on.

Ovom prevarom posebno je “pogođena” kompanija “Tesla”.

– Do jula ove godine u Nemačkoj je bilo registrovano 98.000 “Teslinih” automobila, a od 1. jula na putevima je bilo samo 76.690 primeraka. To znači da je gotovo svaka četvrta “Tesla” koja je prvi put registrovana u Nemačkoj napustila tržište – navodi Šmit.

On dodaje kako savezna vlada mora da promeni minimalan period posedovanja električnog vozila za koje se dobijaju subvencije i da on umesto šest meseci, mora da bude bar pet godina, piše Auto klub.

5 COMMENTS

    • Odakle ti ta informacija? Mora da si čuo negde na društvenoj mreži.. e pa ja ću da ti kažem iz prve ruke.. uopšte se neisplati električni auto i to ne zbog baterije, već zbog punjenja koje na automatu košta kao i gorivo da sipas. A ako imaš mogućnosti na svoju struju onda punjač da malo valja košta 3.000e

  1. Interesantno. Iz Srbije se neko “zabrinuo” za aferu u Nemačkoj. A nije se zabrinuo za potpuno bezakonje i korupciju u kojoj se Srbija i njeni građani dave.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here