Evropa slavi rezultate škotskog referenduma

0

Škotski birači napravili odluku između izolacije i otvorenosti
 

Španija je veoma srećna škotskim "ne" na referendumu o nezavisnosti, izjavio je u petak španski premijer Marijano Rahoj, žestoki protivnik izjašnjavanja koje hoće da organizuju nacionalisti u Kataloniji 9. novembra.

 

"Veoma smo srećni što Škotska ostaje sa nama", rekao je Rahoj u video poruci i pozdravio to što su škotski birači "napravili izbor između segregacije i integracije, između izolacije i otvorenosti".

 

Istovremeno se u Kataloniji priprema za održavanje referenduma 9. novembra, koje se protivi centralna vlada u Madridu. Parlament Katalonije u petak bi trebalo da da ovlašćenja svom regionalnom vođi da može da zakaže referendum o izdvajanju te španske oblasti.

 

Španski premijer Rahoj je rekao da će sprečiti održavanje katalonskog referenduma.

 

Barozo: dobra odluka za Evropu

Rezultat dobar za ujedinjenu, otvorenu i snažnu Evropu: Žoze Manuel Barozo
 

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozdravio je danas odbacivanje nezavisnosti Škotske na referendumu i ocenio da je to dobra odluka za Evropu.

 

"Pozdravljam odluku škotskog naroda da ostane u zajednici sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Taj rezultat je dobar za ujedinjenu, otvorenu i snažniju Evropu, što podržava Evropska komisija", saopštio je Barozo.

 

Evropska komisija je takođe pozdravila činjenicu da su vlada i škotski narod tokom debate o referendumu stalno potvrđivali svoje evropsko opredeljenje.

 

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je takođe pozdravio "ne" na jučerašnjem referendumu u Škotskoj.

 

"To je dobra odluka u vremenima kada je ostanak zajedno suočen sa izazovima", naveo je Šulc u saopštenju.

 

"Nezavisnost Škotske bi bila kataklizmična"

Plašio se rezultata referenduma: Karel de Guht
 

Nezavisnost Škotske bila bi "kataklizmična" za Evropu jer bi podstakla zahteve za samoopredjeljenje na drugim mjestima i stvorila kontinent sa suprotstavljenim nacionalizmima, izjavio je u petak komesar EU za trgovinu Karel de Guht.

On je rekao da bi Evropa, u tom slučaju, postala kontinent kojim se ne može upravljati.

 

"Da se to dogodilo, mislim da bi nastalo političko klizište uporedivo sa raspadom Sovjetskog Saveza. To bi bilo kataklizmično za Evropu. Toga sam se plašio", rekao je De Guht, belgijski liberal koji ne podržava ni zahtjeve Flamanaca da dobiju svoju državu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here