FAP pravi oklopna vozila

0


 

U razgovorima sa ovim proizvođačem učestvuju i predstavnici Ministarstva odbrane i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.

 

Prema rečima Nebojše Ćirića, državnog sekretara za privredu i privatizaciju u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, plan je da se proizvedu dva prototipa koji bi onda bili dati Vojsci Srbije na analizu i testiranje.

 

Reč je o oklopnim vozilima za transport ljudi, koja mogu da služe i u mirovnim misijama. Ukoliko VS bude zadovoljna, onda bi se verovatno išlo i dalje – u masovnu, serijsku, punu proizvodnju.

 

”To bi zaista bilo sjajno za FAP. Vozilo bi eventualno moglo i da se izvozi” naglašava državni sekretar Ćirić.

 

 

Generalni direktor pribojske „FAP korporacije” mr Mirko Stojović obelodanio nam je da su razgovori o tome obavljeni sa nekoliko inostranih firmi.

 

”Pošto smo sve to sagledali, menadžment FAP-a je krenuo u razgovore sa austrijskom firmom „Ahlajtner” koja se bavi proizvodnjom manjih oklopnih vozila za potrebe vojske i policije. Oni su razvili i tipove dvoosovinskih vozila sa oklopnom nadgradnjom. Austrijska firma je zainteresovana za tu zajedničku proizvodnju” otkriva tek ponešto direktor Stojović.

 

Reč je, kako „Politika” saznaje, o novom oklopnom točkašu, domaće šasije i austrijskog oklopa, i to za izviđačke namene.

 

Prema rečima Mirka Stojovića, generalnog direktora FAP, sa tom Ahlajtenrom bi se mogao napraviti dogovor o proizvodnji, poslovno tehničkoj saradnji, ali i u određenom smislu, kako je ukazao, vlasničkih odnosa.

Stojović, međutim, kaže da ne može da saopšti detalje jer su razgovore sa austrijskim proizvođačem odvojeno vodili predstavnici mInistarstava ekonomije i regonalnog razvoja, odbrane i FAP-a.

"Očekujem da će narednih dana biti održan zajednički sastanak na kome bi bile razmenjene informacije o pojedinačnim razgovorima i da, na osnovu najsvežijih konsultacija, dogovorimo šta dalje, kako da zajedničkim naporima učinimo da taj posao bude i konkretno započet", rekao je Stojović Tanjugu.

On je objasnio da bi saradnja sa austrijskom firmom moga da bude realizovana po principu italijanskog Fijata i kragujevačke Zastave.

"Razgovarano je da se dvoosovinsko oklopno vozilo radi sa našom šasijom, a da oklopna nadgradnja bude njihova", kazao je Stojović ne isključujući mogućnost da se, nakon posete Austrijanaca, možda i sklapanje i nadgradnja rade kod nas, "ali pod njihovim nadzorom, prema njihovoj projektnoj dokumentaciji i uz njihovu pomoć."

Reč je, dodao je Stojović, o austrijskom proizvođaču koji svoje proizvode plasira na prostoru država nekadašnje Jugoslavije, a isporučio je i vozila za potrebe policije u Crnoj Gori.

On kaže da je austrijski Ahlajtner zainteresovan za saradnju sa FAP-om, kao i da se u razgovore sa njima ušlo nakon razgovora sa finskom firmom "Patria", ali i drugim evropskim proizvođačima.

Stojović je podsetio i da je prototip troosovisnkog oklopnog vozila "Lazar" izrađeno na komponentama FAP-ove proizvodnje.

 

FAP, inače, već proizvodi jednu vrstu terenskog vojnog kamiona, pa bi šasija tog dvoosovinskog vozila, uz određene modifikacije, poslužila kao baza budućeg oklopnog točkaša.

 

Na nju bi se nadgradio oklop austrijskog proizvođača, koji je skuplje ulaganje u tom poslu. Vremenom, u Priboju bi nastojali da se i veći deo te oklopne nadgradnje, bude li mogućnosti, kod nas pravi.

 

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da je „Ahlajtner” prodao Crnoj Gori oko 20 oklopnih vozila koja posadama pružaju zaštite od dejstva pešadijskim oružjem.

 

Vojska Srbije već izvesno vreme želi oklopne točkaše koji bi mogli biti upotrebljeni na delikatnim zadacima poput onih na jugu Srbije.

”Uz dobru organizaciju i pristup tehnologijama FAP bi mogao da proizvodi ova sredstva. Sve ostalo je stvar ekonomske procene” ističe Radić.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here