Osvajači drugog i trećeg izdanja FINA svetske lige u vaterpolu imali su mršava dva boda posle dva dana takmičenja u Grupi A, osvojena na peterce, ali su ovog kišnog četvrtka zabeležili prvi trijumf uz koji su izbegli sudar sa Srbijom ili Hrvatskom već u četvrtfinalu.

Mađarska – Japan 13:9 (3:3, 3:3, 3:2, 4:1)!

Da li će to biti dovoljno za prvo ili drugo mesto u grupi saznaćemo kasnije uveče kada bude odigran duel Španija – Kanada ( trebao da počne u 19.15 ali zbog vremenskih neprilika još uvek nije), kada ćemo saznati i ime rivala reprezentacije Srbije na početku “nokaut” faze.

Ukoliko Španci opravdaju ulogu favorita u meču sa ekipom koja je iznenadila Mađare na otvaranju turnira (10:9), a onda glatko izgubila od Japana (7:17), upravo zbog tog rezultata Kanada će biti protivnik “delfina” u petak od 21.00.

Kanađanima bi i poraz na peterce, koji vredi jedan bod, bio dovoljan za plasman na treće mesto, a ono znači duel sa Hrvatskom u terminu od 16.45.

Nakon što su vodu u bazenu centralnog beogradskog plivališta uzburkali vaterpolisti Hrvatske i Australije, a bilo je “tesno” u tom duelu, osvajači Svetske lige iz 2003. i 2004. godine dugo su se mučili da slome otpor Japanaca i u tome uspeli tek u poslednjoj četvrtini (4:1).

Do tada, ekipa selektora Tamaš Marca stekla je samo gol razlike (9:8), ali su se u poslednjih osam minuta raspucali i Kristof Varnaji i Mark Kalaj, uz najboljeg pojedinca susreta Tonija Jozefa Nemeta, koji je postigao po pogodak u svakoj četvrtini.

Jusuke Anaba dao je četiri, Acuši Arai tri gola u poraženom timu sa plavim kapicama. Japancima je beogradsko Super finale šesto u istoriji, a najbolji plasman ostvarili su prošlog leta u Budimpešti kada su bili četvrti. I tada su ih u polufinalu savladali Mađari (11:9).

Utakmica je završena “tik” pre početka novog olujnog nevremena u Beogradu, zbog kog su organizatori već pravili promene u satnici i rasporedu turnira.

Nešto ranije vaterpolo reprezentacija Hrvatske je potvrdila drugo mesto u grupi “B”.

Vaterpolisti reprezentacije Hrvatske poraženi su sinoć od Srbije (11:10) u derbiju grupe “B” završnog turnira Svetske lige, a već u ranom popodnevu morali su ponovo na bazen zbog trećeg meča grupne faze protiv Australije, koja je takođe imala jednu pobedu do sada.

Hrvatska je slavila “tesno” rezultatom 11:9 (2:3, 2:2, 6:3, 1:1) i tako “zakucala” drugo mesto u grupi, samim tim izbegla je Srbiju sve do finala turnira u Beogradu.

Slabo su “ušli u meč”, gubili na poluvremenu jednim golom razlike, da bi u trećoj četvrtini preuzeli sve u svoje ruke i preokrenuli rezultat. Najefikasniji igrač kod Hrvata bio je Josip Vrlić sa tri gola, dok su po dva postigli Maro Joković i Ivan Krapić.

Grupa A

rezultati 3. kola

Mađarska – Japan 13:9 (3:3, 3:3, 3:2, 4:1)

Kanada – Španija 19.15

Tabela: Mađarska 5, Španija (-1) 4, Japan 3, Kanada (-1) 3.

Grupa B

Hrvatska – Australija 11:9 (2:3, 2:2, 6:3, 1:1)

Srbija – Kazahstan 21.00

Tabela: Srbija (-1) 6, Hrvatska 6, Australija 3, Kazahstan (-1) 0.

*napomena: pobeda 3 boda, pobeda na peterce 2 boda, poraz na peterce 1 bod, poraz 0 bodova.

Parovi četvrtfinala:

Petak:

A2 – Australija 15.00
A3 – Hrvatska 16.45
A1 – Kazahstan 19.15
A4 – Srbija 21.00

Polufinala su u subotu od 15.00 i 16.45, meč za bronzu u nedelju od 15.00, a finale od 16.45.