I Francuska uskoro bombarduje

0

Pariz: Učesnici skupa u šetnji posle dogovora
 

– Nema vremena za gubljenje. Na globalnu pretnju odgovor treba da bude globalan – rekao je predsednik francuske Fransoa Oland otvarajući skup održan pod zvaničnim nazivom "konferencija za mir i bezbednost o Iraku". U isto vreme juče ujutru iz vazduhoplovne baze u Abu Dabiju, u Arapskim Emiratima, francuski lovci "rafal" poleteli su u izviđačku misiju nad teritorijom koju drže snage tzv. Islamske države u Iraku, a francuski mediji javili su u toku dana da su Emirati dali dozvolu francuskim avionima da njihovu bazu koriste ne samo za izviđanje, već po potrebi i za bombardovanje položaja islamista.

Za sada je učešće u koaliciji prihvatilo 40 zemalja, među kojima je i deset arapskih država. Uloge su podeljene, pa tako neke zemlje kao Saudijska Arabija učestvuju dajući finansijski doprinos, druge kao Japan i Švajcarska učestvuju pre svega na humanitarnom planu, treća grupa zemalja poput Nemačke i Italije daje doprinos u municiji dok rat u bukvalnom smislu reči vode SAD, Velika Britanija i Francuska u prvom planu.

Planirano je da zapadne sile čine vazdušne snage koalicije, a da im na zemlji budu saveznici iračke snage i Kurdi u čijem se centru, u gradu Erbilu, nalazi veliki deo hrišćanskih izbeglica iz Mosula.

Na završnoj konferenciji za štampu, juče u Parizu, šef francuske diplomatije Loran Fabijus naglasio je da tzv. Pokret za islamsku državu, nije ni država, ni predstavnik islama. On je dodao procenu da kao dobrovoljci u taj pokret dolaze mladi ljudi iz 51 zemlje sveta. Od 25.000 boraca "islamske države" polovinu čine stranci.

 

Fabijus je naglasio da je neophodno preseći kanale finansiranja tih terorista koji se uglavnom bogate ilegalno prodajući naftu što im je, kako je naveo, donelo oko dve milijarde dolara.

Francuska je organizovala konferenciju o Iraku insistirajući na potrebi da se da međunarodno-pravni okvir njenom vojnom angažmanu, ali ne tako što će UN reći svoju reč, već tako što će iračka vlada eksplicitno zatražiti pomoć.

 

Takođe, francuska vlada imala je potrebu da izoštri svoju ulogu u tzv. vojnoj intervenciji koja će, kako je najavljeno, trajati bar dve-tri godine. Pariz ne želi da se pojavi u ulozi običnog šrafa američke vojne mašinerije tim pre što nije zaboravljeno kako je Vašington prošle godine u poslednjem trenutku odustao od bombardovanja Sirije i to u trenutku kada je predsednik Oland već skoro najavio početak vojne intervencije.
 

Iran odbio učešće u koaliciji

Francuska vlada nije imala ništa protiv da Iran učestvuje na međunarodnoj konferenciji, ali je Teheran odbio da dođe na, kako je rečeno, "konferenciju-spektakl". Iran je saveznik sirijskog predsednika Bašara el Asada. To je zemlja šiitskog islama koji je po definiciji u sukobu sa sunitskim džihadistima, ali koja odbija da postane američki saveznik.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here