Ako pokušavate da izgubite višak kilograma, možda bi trebalo da zaboravite na brojanje kalorija i umesto toga se fokusirate na sat. Prema novim istraživanjima sprovedenim u Španiji, osobe koje su unosile hranu u tačno određenom osmočasovnom prozoru imale su daleko bolje rezultate u mršavljenju nego oni koji su jeli tokom celog dana.
Rano ustajanje – lakše mršavljenje
Grupa koja je doručkovala pre 10 sati i završavala sa jelom najkasnije do 18h izgubila je u proseku 4,2 kg u 12 nedelja, a godinu dana kasnije, gubitak težine i dalje je bio prisutan (u proseku -2,2 kg), što ukazuje na trajne efekte.
Osim kilograma, smanjili su im se i obimi struka i kukova i to znatno više u poređenju sa onima koji su jeli u popodnevnim i večernjim satima.
Šta su pokazali ostali vremenski režimi ishrane?
Oni koji su jeli u osmočasovnom periodu posle 13h izgubili su 3,1 kg u tri meseca, ali su nakon godinu dana u proseku zadržali samo -2 kg manje.
Oni koji su jeli u dvanestočasovnom periodu, imali su najmanje uspeha – samo 1,4 kg manje, a neki su čak povratili težinu nakon godinu dana.
Najgori rezultat: povećanje obima struka za +1,8 cm kod onih koji su jeli celog dana.
Zašto deluje?
Istraživači tvrde da uspeh ne leži u tome kada tačno jedemo, već koliko dugo ne jedemo. Osmočasovni režim omogućava organizmu da 16 sati dnevno bude u stanju odmora, varenja i detoksikacije. Ovo ne samo da podstiče sagorevanje masti, već i stabilizuje šećer u krvi i smanjuje apetit.
Ko može da proba ovu metodu?
Prema naučnicima iz Granade, intermitentni post u vidu vremenski ograničene ishrane deluje kao održiva i jednostavna alternativa tradicionalnim dijetama. Ne traži brojanje kalorija, ne zahteva poseban meni – već samo disciplinu u pogledu vremena kada jedete.
Ako imate višak kilograma, ovo može biti način da na jednostavan i dugoročno održiv način povedete računa o zdravlju. Ipak, pre bilo kakvih promena – posebno ako imate hronične bolesti – obavezno se konsultujte sa lekarom.