EPA/Petrit Prenaj

Ako na Kosovu budu raspisani izbori, sastanak u Parizu o Kosovu i Metohiji najverovatnije će biti pomeren i neće biti održan u septembru, saznaje Blic iz diplomatskih izvora.

Tokom nedavne posete Srbiji, predsednik Francuske Emanuel Makron najavio je da će organizovati sastanak s liderima Srbije i Kosova, kao i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, da bi se “pronašlo globalno i održivo rešenje”.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić precizirao je ranije da bi to moglo biti u septembru, ali se u međuvremenu Kosovo našlo u političkoj krizi nakon što je tamošnji premijer Ramuš Haradinaj podneo ostavku, jer ga je Specijalni sud u Hagu pozvao da da iskaz kao optuženi.

Sagovornik Blica iz diplomatskih krugova kaže da su oči sada uprte u Kosovo.

– Ukoliko bude odlučeno da Kosovo ide na izbore, sastanak u Parizu najverovatnije neće biti održan u septembru. Ne treba očekivati ni neke velike poteze koji bi doveli do dijaloga jer će izbori diktirati ponašanje kosovskih političara. Ne može da se zamisli da bi se bilo ko od njih odlučio da, recimo, povuče takse u predizbornoj kampanji. To bi bio politički autogol jer su upravo na taksama zaradili političke poene – napominje sagovornik Blica.

U prilog ovoj tvrdnji ide i odlaganje posete savetnika za nacionalnu bezbednost predsednika SAD Džona Boltona, upravo zbog izbora i neukidanja taksi.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže za Blic da ga odlaganje sastanka ne bi iznenadilo.

– Za očekivati je da strani zvaničnici prvo sačekaju da se održe izbori i formira Vlada Kosova pa da organizuju sastanak. Izborima se odlaže i dijalog – kaže Dačić.

1 COMMENT

  1. Sve ovo sto se desava je ustvari samo neciji individualni pokausaj da “avanzuje” na trenutnoj situaciji bez obzira na eventualne moguce posledice takvog cina.
    Makron svojim “zangazovanjem” oko Kosmeta zeli da skrene paznju domace javnosti sa problemima koji su vise nego evidentni u Franciskoj i nezadovoljstvo domace javnosti usmeri ka necemu irelevantnom.
    Sa druge strane domaci politicki subjekat/ti u nedostatku, kako politickog tako i intelektualnog kapaciteta, teze ka tome da neko drugi ispuni njihove ocigledno preuzete obaveze ako bi iste u buducnosti mogli da iskoriste kao opravdanje za nastajace probleme.
    Zivi bili pa videli !!!!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here