Pexels

Hrana koju jedemo je odgovorna za veliki stomak koji imamo nakon svakog obroka. Godinama se sugeriše de je neophodno promeniti ishranu, način konzumiranja namirnica, kao i samu pripremu, ali posebna pažnja se skreće na šećer. Međutim, da li su supstituti za šećer dobri za stomak?

Naduti stomak čini da se osećate deblje i letargično čak i ako ste inače vitki i puni energije. Klasični “proizvođači” gasova i nadimanja su pasulj sa svojim neprobavljivim oligosaharidima, rafinisani ugljeni hidrati, mlečni proizvodi za osobe koje ne podnose laktozu i masti iz mesa i pržene hrane koje usporavaju varenje.

Ali čak i neke namirnice koje su dobre i zdrave za vas, kao što su jabuke i šljive ili povrće poput brokolija i kupusa, sadrže skrob koji može izazvati nadimanje.

A visok sadržaj vlakana u celim žitaricama može takođe izazvati nadimanje. A šta čini jednu hranu gorom od druge u smislu nadimanja zapravo zavisi od konkretne osobe.

Međutim, jedan sastojak koji svako treba da izbegava jer izaziva nadimanje jesu veštački i prirodni nehranljivi zaslađivači (kao što je stevija).

Zamena za šećer

Veštački zaslađivači kao što je aspartam sadrže supstance koje se ne vare lako i mogu izazvati nadimanje. Stevija je prirodna zamena za šećer i često se kombinuje sa šećernim alkoholima kao što je niskokalorični zaslađivač sorbitol u hrani i pićima radi smanjenja kalorija.

Međutim, sorbitol se ne razgrađuje u potpunosti u tankom crevu i potom fermentira u debelom crevu uz dejstvo bakterija, što dovodi do stvaranja gasova i nadimanja. Veštački zaslađivači su sveprisutni i to ih čini glavnim i odgovornim krivcem za nadimanje.

Veštački zaslađivači su prisutni u žvakaćim gumama, keto desertima, napicima sa kofeinom i drugim dijetalnim namirnicama. Gazirana pića koja sadrže veštačke zaslađivače imaju dvostruko veći efekat stvaranja gasova jer je u njima prisutan i ugljen-dioksid.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here