Oni Srbiji ne trebaju: Ukinut smer za lečenje narkomana

0

Beta/AP/J.C.H.
Hiljade narkomana, a stručnjaci se uzalud školuju
 

Olivera Ćulić i Koviljka Jevtić dve su, od skoro stotinu studenata, koje su završile specijalnu rehabilitaciju lečenih narkomana, smer na Medicinskom fakultetu koji je posle samo tri godine ugašen. Smer ne postoji u mreži zdravstvenih ustanova u Srbiji. To u praksi znači da su se tri generacije studenata, uzalud školovale.

"Nekako niko nije ni razmišljao toliko o tome, mi smo mislili da je sve to sređeno, da bi se na kraju, eto, negde na polovini našeg školovanja ispostavilo da ljudi završavaju naš smer, a da posla u stvari nema", kaže Olivera Ćulić, studentkinja Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.

"Ne trebamo Metadonskom centru, ne trebamo pri domovima zdravlja, u privatnim klinikama ne žele, uglavnom, da nas prime zato što nemamo neku praksu, nemamo iskustvo, tako da smo mi praktično osuđeni da gledamo da odemo nekako iz ove zemlje, jer kažu, u svetu to baš dobro funkcioniše", priča Koviljka Jevtić, studentkinja Medicinskog fakutleta u Novom Sadu.

Posle brojnih žalbi studenata da, ne samo da ne mogu da se zaposle posle studija, jer ih sistem ne prepoznaje, već ne mogu ni pripravnički staž da obave, dekanat je odlučio da smer ugasi. Pitanje čija je odgovornost što je fakultet pet godina školovao nepotreban kadar ostaje bez jasnog odgovora.

"Mada nismo učestvovali u osnivanju tog kadra, može se sada to prebacivati na one koji su to osnivali, zašto nisu pogledali u to, može se prebacivati i na same studente koji su upisivali, jer ništa nije bilo tajno, sve se moglo pročitati, moglo se proveriti i tako to, ali u svakom slučaju, problem je egzistirao kao takav", kaže Nikola Grujić, dekan Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.

Psiholog Aleksandar Šibul napominje da je Srbiji neophodan stručan kadar za lečenje i rehabilitaciju. Sada ih, kako kaže, ima svega par stotina, na više od oko stotinu hiljada zavisnika.

"Tako da su potrebni stručnjaci i to vojska stručnjaka, koji će pratiti, odnosno organizovati grupe podrške, kako bi narkomani izbegli recidiv, jer narkomanija je bolest mozga usled koje nastaje oštećenje mozga koje traje, tako da je period lečenja doživotan", smatra Aleksandar Šibul.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here