S velikanom na scenama sveta

0

Statua Stevana Mokranjca ispred njegove kuće u Negotinu

 

Prve festivalske večeri, na tradicionalnom natpevavanju horova, trijumfovao je Mešoviti omladinski hor Iuventus cantat iz Sombora, pod upravom mlade Dajane Mijić, studenta Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu. Ovom horu je pripala zlatna statueta "Stevana Mokranjca" i pravo predstavljanja celovečernjim programom, na 50. jubilarnom Festivalu, iduće godine. Mladi horisti pobedu su dočekali sa oduševljenjem, a sa mnogo uzbuđenja publici i žiriju zahvalila se dirigent Dajana Mijić.

"Naš hor voli da peva Mokranjčeva dela koja su stalno na repertoaru, neće nam biti teško da i iduće godine nastupimo sa najviše njegovih kompozicija", kazala je Mijić.

 

Učestvovalo 10 horova

Mokranjčeva muzika je ove godine bila najzastupljenija u programima 10 horova koliko ih je gostovalo na Festivalu. Profesionalni hor Radio televizije Srbije, sa Bojanom Suđićem, nastupio je na dve festivalske večeri.

Drugoplasirani na natpevavanju 49. Mokranjčevih dana je mešoviti hor "Ignacij Hladnik" iz Tržiča u Sloveniji. Treće mesto je pripalo horu hrama Svete trojice iz Negotina, a četvrto horskom muzičkom društvu "Kočo Racin" iz Skoplja.

– Naša je dužnost da ukazujemo na trajne vrednosti Mokranjčevog dela i njegov doprinos muzičkoj kulturi. I danas 100 godina posle njegovog odlaska, Mokranjac živi kroz svoju muziku – kazao je Jovan Milovanović, predsednik opštine Negotin.

 

Dodela plakete dirigentu Dajani Mijić

 

U svojoj besedi " Sa Mokranjcem na scenama sveta" Darinka Matić Marović, renomirani umetnik, predsednik Programske komisije Festivala, istakla je da o Mokranjčevoj delatnosti i njenom doprinosu srpskoj muzici i srpskoj kulturi nesaglasja nikada nije bilo. Jedinstvena je i trajna vrednost njegovog nezamenljivog doprinosa srpskoj muzici kao organizatora, pedagoga, melografa, dirigenta.

 

Žiri

Obavezna kompozicija natpevavanja je bila veoma zahtevna Deseta Mokranjčeva rukovet. Vokalne domete horova ocenjivao je tročlani žiri u kome su bile profesor dr Branka Radović, muzikolog, Darinka Matić Marović, dirigent i Marina Nikolić, muzikolog.

Mokranjčevi dani izrasli su u festival koji se na kulturnoj mapi Srbije nije pozicionirao samo kao najstariji, već i kao jedno od najznačajnijih kulturnih uporišta, na čijim su tradicijama stasavale generacije muzičkih poslenika koje su svojim delovanjem ostavile značajan trag na mapi njegovog trajanja, kazao je mr Milan Radosavljević, direktor Doma kulture "Stevan Mokranjac".

Uz opštinu Negotin, koja je pokrovitelj Festivala, isti status potpisuje i srpsko Ministarstvo kulture i informisanja, pa je tim pre bilo zapaženo odsustvo predstavnika Republike, koji su s razlogom bili očekivani u rodnom gradu muzičkog velikana.

 

KUD Mokranjac iz Mokranja

 

Prijateljima festivala, pokroviteljima, pojedincima i ustanovama koji su pomogli održavanje festivala kao i medijskim partnerima na završnoj večeri su dodeljene plakete i počasnice 49. festivala Mokranjčevi dani u Negotinu.

 

Niti tradicije u Mokranju

U selu Mokranju kod Negotina, u mestu porekla najbližih predaka Stevana Mokranjca, već nekoliko godina organizuje se celodnevni program tokom trajanja najstarijeg muzičkog festivala u Srbiji. I na ovim, muzičkim svečanostima, održani su programi posvećeni muzičkoj, folklornoj i običajnoj tradiciji istočne Srbije i Negotinske Krajine, sa čijih se izvora napajao i sam Mokranjac.

Tokom dana posetioci su uživali u muzici, ali i u tradicionalnom posluženju za koje su se pobrinuli vredni domaćini. U programu Niti tradicije, u Mokranju, na otvorenoj sceni u porti seoske crkve Svete trojice, publici su se predstavila kulturno-umetnička društva: "Stevan Mokranjac" iz Negotina, "Mokranjac" iz Mokranja, Etno-grupa "Gergina" i Dolama, MŠ "Stevan Mokranjac" iz Negotina, ali i gostujući KUD "Aleksa Nikolić" iz Osnića u opštini Boljevac.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here