Šešelj mora da odgovara za ubistvo Đinđića

0

Očekuju novo saslušanje Šešelja, koji je dve nedelje pre ubistva Đinđića dobrovoljno otišao u Hag
 

– Očekujem da će komisija koja bi trebalo da ispita političku pozadinu ubistva premijera uskoro biti formirana i da će zahtevati novo saslušanje Vojislava Šešelja, koji se samo zbog toga što je dve sedmice pre ubistva Đinđića dobrovoljno otišao u Hag nije našao na optužnici za ubistvo koju je pisao tužilac Jovan Prijić – kaže Danilović, koji podseća da je lider SRS održavao kontakte sa vođama zemunskog klana i “crvenim beretkama”.

 

Danilović je, međutim, nezadovoljan što se vrlo sporo formira komisija koja bi ispitivala političku pozadinu atentata. Kako ukazuje, još nisu određeni predstavnici MUP-a i države u njoj.

 

"Radovao sam se kad je Đinđić ubijen"

 

Mada je Šešelj bio akter mnogih skandala, sam se nije našao na optužnicama, na primer, u slučajevima Barbalić i Barović. Zbog izbacivanja porodice Barbalić iz stana 1997. meta optužnice bili su njegova sekretarica Ljiljana Mihajlović Mioković i opština Zemun, ali ne i sam Šešelj, tadašnji predsednik opštine. Za prebijanje advokata Nikole Barovića osuđen je Šešeljev telohranitelj Petar Panić.

 

Što se tiče ratnih zločina, kako za “Blic” kaže tužilac Vladimir Vukčević, to je u potpunoj nadležnosti Haga.

– To, naravno, ne znači da ako se pojavi neko novo delo za koje bi Šešelj bio osumnjičen, mi nećemo pokrenuti postupak, jer to su krivična dela koja ne zastarevaju – kaže Vukčević.

 

On, međutim, dodaje da se srpsko tužilaštvo ne može baviti delima za koja se Šešelju sudi u Hagu, pa i da ga tamo oslobode odgovornosti.

– Mi ne možemo da preispitujemo odluke Tribunala. Tamo gde oni presude, više nema posla za nas – zaključuje Vukčević.

 

Šurovao sa Legijom i "Zemuncima"

Ime Vojislava Šešelja bilo je na listi 45 osoba protiv kojih je na kraju akcije “Sablje” policija podnela krivičnu prijavu “zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo ubistva predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića i krivično delo terorizma i udruživanja radi neprijateljske delatnosti”. Šešelju je na teret stavljano da je podstrekač ubistva premijera. Međutim, nije završio na konačnoj optužnici. Ime Vojislava Šešelja su na suđenju Legiji i zemunskom klanu spominjali svedoci saradnici Dejan Milenković Bagzi i Zoran Vukojević Vuk.
– Dušan Spasojević i Milorad Ulemek… imali su sa njim pet, šest kontakata. Hteli su, posle ubistva Đinđića, da na vlast dovedu Srpsku radikalnu stranku, zajedno sa Čovićem. Sve ovo Dušan mi je rekao! Posle donošenja odluke da ubiju Đinđića, kontaktiraju sa Šešeljem da mu pomognu da dođe na vlast. Šešelj je ostavio Dragana Todorovića, člana SRS, kao vezu, rekao je da je Nikolić mekan i da njega i Vučića neće da uvlači u to – svedočio je Bagzi na suđenju za ubistvo premijera.
Šešelj je više puta izjavio da ga raduje ubistvo Đinđića.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here