Sveštenik odbio opelo!

0

Obraćala se i patrijaršiji u Beogradu: Branka Popov

Naša čitateljka Branka Popov iz Austrije zavijena je u crno ovih dana. Početkom meseca, posle dvogodišnje borbe sa zloćudnim tumorom zauvek ju je napustio suprug Zoran (46), otac njihovo dvoje dece – ćerke od 14 i sina od osam godina.

 

Ali, prema njenim rečima, "so na ljutu ranu" dosuo je onaj od koga je to najmanje očekivala – sveštenik Srboljub Đokić.

 

Pravoslavni paroh iz Salcburga odbio je, naime, da za pokojnika održi opelo, jer Branka Popov nije uredno plaćala crkveni parohijal!

– Zamolila sam ga putem telefona da u ponedeljak 8. marta dođe na sahranu, ali on je to "s nokta" odbio.

 

Otvoreno mi je kazao da opelo neće čitati jer nismo uredno plaćali crkveni parohijal. Sveštenik mi je bez trunke obzira kazao da i on mora on nečega da živi – ogorčeno konstatuje naša čitateljka.

 

Nije mogla na miru da sahrani muža: Jedno od grobalja u Salcburgu

 

 

Ona se, međutim, nije predavala, i stupila je u kontakt sa zvaničnicima Srpske pravoslavne crkve u Srbiji, gde joj je rečeno da sveštenik treba da izađe na groblje i očita opelo, bez obzira na to da li vernik plaća parohijal ili ne. Sa tom informacijom ona je, kako kaže, ponovo pozvala sveštenika, i dobila njegovu suprugu koja je na vrlo ružan način prekinula razgovor.

 

Kanoni zabranjuju naplaćivanje obreda

Naplaćivanje crkvenog poreza, kao i parohijala i verskih obreda od strane bilo kog episkopa ili sveštenoslužitelja, nije ni po Jevanđelju ni po crkvenim kanonima, već spada u domen takozvane simonije, po Simonu vračaru koji je hteo od apostola da za sebe novcem kupi svešteno dostojanstvo, tvrdi u izjavi za "Vesti" pravnik Željko Žugić, Kotoranin, poznavalac i tumač crkvenih kanona.

– Kanoni zabranjuju da se traži novac za bilo koje duhovno dobro. Uostalom i Gospod je rekao: "Džabe ste dobili, džabe i dajte." Takođe, darovi Duha svetoga ne mogu da budu predmet prodaje ili kupovine, jer Duh sveti ne pripada konkretno nijednom čoveku da bi bilo ko njime mogao da trguje – pojašnjava Žugić.

Na pitanje od čega onda da se izdržavaju sveštenici, naš sagovornik kaže da oni "treba da žive od dobrovoljnih priloga koji narod daje, a ne da traže ili uslovljavaju verske obrede određenom sumom".

– Izgleda da današnji sveštenici ne veruju u blagodat božju, pa razrezuju tarife što za posledicu ima da se narod stegne i ne da, iako bi dao i više u vidu dobrovoljnog priloga – kaže Žugić.

On poručuje da bi sveštenicima koji odbijaju da održe opelo ili drugi verski obred zbog neplaćenog parohijala, "bolje bilo da rade u nekoj marketinškoj agenciji", ili da se ugledaju na sveštenika Momčila Krivokapića iz Kotora, koji ne samo da besplatno vrši verske obrede, već da iz svog džepa, za one koji nemaju, plaća crkvenu taksu i formular za izvod iz crkvenih matičnih knjiga.

R. Lončar – Vesti

 

I drugi Srbi se žalili: Sveštenik Srboljub Đokić

– Ne znajući šta da radim i kome više da se obratim, otišla sam po savet i pomoć u prostorije Generalnog konzulata Srbije u Salcburgu.

 

Tamo su mi rekli da, nažalost, nisam ni prva ni jedina osoba koja je bila izložena neprijatnostima sveštenika Srboljuba Đokića – priča Branka.

Kako ju je posavetovao službenik konzulata, ona se obratila namesniku SPC za Austriju Đorđu Kneževiću sa molbom da dozvoli drugom svešteniku da očita opelo, koje je na kraju služio sveštenik iz Salfeldena Jovan Alimpić, koji nije postavljao nikakva pitanja niti uslove ucveljenoj udovici.

– Zbog sveštenika Đokića neću više uopšte da idem u našu crkvu u Salcburgu! – ogorčeno je za "Vesti" rekla Branka Popov, tvrdeći da su i ranije pokrenute peticije za njegovu smenu, koje, međutim, nisu urodile plodom.

 

Inače, Branka se obratila i episkopu srednjoevropskom Konstantinu, koji joj je, kaže, rekao da je sveštenik bio u pravu i "na neljubazan način odbio da razgovara o Đokićevom ponašanju".

 

 

Paroh Đokić je u pravu

 

Vladika Konstantin

Prekjuče me je zvala ta žena iz parohije u Salcburgu, a ja sam joj dao do znanja da nju crkva praktično ne poznaje, jer niti dolazi u crkvu niti plaća parohijal – kaže za "Vesti" vladika srednjoevropski Konstantin.

Kada smo mu, međutim, predočili činjenicu da za dolazak sveštenika na groblje i čitanje opela pokojniku, prema crkvenim pravilima, nije nužno da vernik plaća parohijal, te da je to dobra volja, a ne obaveza, vladika nam je rekao da je "sveštenik Đokić veoma zauzet paroh i da na taj termin jednostavno nije mogao da stigne".

– Paroh Đokić je vrlo savestan i principijelan sveštenik. Pored obaveza u svojoj parohiji, on predaje i veronauku u redovnoj austrijskoj školi i tamo je svakodnevno angažovan, jer kada se roditelji za to odluče, onda je to obavezan predmet kao i svaki drugi. Dakle, imao je obaveze u školi, a sa druge strane on tamo gradi i novu crkvu, tako da nije čudo da nije mogao da odgovori svim obavezama.

 

Uostalom, na opelo tom čoveku izašao je drugi sveštenik i za mene je ta stvar rešena – ističe vladika Konstantin.

 

Branka Popov je, između ostalog, rekla da je odlučila da ćerku više ne šalje na časove veronauke kod prote Đokića, koje devojčica pohađa od početka školske godine.

– Ja joj to ne bih savetovao, jer ako dete ne bude išlo na časove neće biti ocenjeno iz tog predmeta, što može da joj se na kraju školske godine odrazi na uspeh – poručuje vladika Konstantin.

 

N. P. – Vesti

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here