Uspomene” sa Fejsbuka stvaraju lažno sećanje,”
Reuters/D.R.
Stavaranje lažne slike za druge podriva sopstveno osećanje o sebi
 

Petina mladih ljudi priznaje da njihovi profili na društvenim mrežama imaju malo veze s realnošću, i da je njihovo sećanje na prošlost značajno iskrivljeno i fabrikovano. Mladi, najčešće od 18 do 24, priznaju da redovno lažu o svojim vezama, napredovanju na poslu i odmorima.

Prethodna istraživanja sugerišu da društvene mreže uništavaju autobiografsko sećanje. Psiholog dr Ričard Šeri, osnivač Društva za neuropsihoanalizu, upozorio je da ovakvo ponašanje može dovesti do osećaja stida i beskorisnosti.

– Biti takmičarski nastrojen i okrenuti uvek lepšu stranu lica – traženje podrške ili empatije od vršnjaka je sasvim razumljivo – kaže dr Šeri.

– Ipak, tamna strana društvenog konformizma je kada u potpunosti izgubimo sebe i krenemo da negiramo ono što zaista jhesmo – do stepena u kome više ne prepoznajemo iskustvo, svoj glas, sećanje ili pogled na sebe – dodaje on i zaključuje – Kada ovo počne da se dešava, osećaj krivice i gađenja prema sebi može da stvori kognitivnu zamku koja vodi ka otuđenju i paranoji.

On misli da društvene mreže imaju moć da podrivaju doslednost između naše realnosti, proživljenog i sećanja.

Studija je sprovedena od strane prvog anonimnog onlajn žurnala koji ima za cilj da očuva životne hronike dozvoljavajući ljudima da anonimno postuju 200 reči svakog dana u svoj lični dnevnik.

– Sećanja su zapravo promenjena i manje tačna kadgod ih povučemo iz uma, do tačke u kojoj su skroz drugačija od onoga što se desilo – kaže dr Šeri i dodaje – Snimanje našeg iskustva na bilo koji način kako bismo ga se kasnije prisetili i podsetili lekcija koje smo naučili je vrlo poželjno. Pogled u prošlost, ma koliko neprijatno delovao, nije samo zdrav već se u njemu može i uživati.

0

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here