pixabay.com
Foto: Ilustracija

Zbog poskupljenja industrijske struje u fabrikama širom Federacije BiH danas se održavaju mirni protesti, a direktori kompanija poručuju da neće moći da nastave poslovanje ukoliko potpišu nove ugovore s Elektroprivredom.

Poručili su da im je potrebno razumevanje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i resornog ministarstva po tom pitanju.

– Mi godišnje trošimo 70 miliona KM struje i s dodatnih 70 miliona KM nemamo svrhe da nastavimo proizvodnju. Ne možemo da preživimo. Nema nikakvog benefita da nastavimo biznis – kazao je generalni direktor AMZ Nikhil Mehta ranije u obraćanju medijima, podseća sarajevski portal Klix.

Mehta je danas tokom protesta u ovoj kompaniji rekao da se Kompanija već suočava s rastom cene koksnog uglja, koji predstavlja 50 odsto troškova, a čija je cena od početka godine porasla četiri puta, dok su cene gasa takođe u znatno porastu.

– To bi dovelo do zaustavljanja rada fabrike na duži vremenski period, što bi imalo dugoročne posledice za 2.300 radnih mesta u ArcelorMittal Zenica kao i najmanje 10.000 radnih mesta u drugim firmama koje svoje poslovanje u velikoj meri zasnivaju na saradnji s ArcelorMittal Zenica – kazao je Mehta za Klix.

Među privrednim subjektima koji bi bili izuzetno pogođeni ovakvim razvojem događaja bile bi Železnice Federacije i Železnice RS, luka Ploče, banke i stotine drugih firmi širom Federacije i Bosne i Hercegovine.

Takođe, budući da je ArcelorMittal Zenica snabdevač grada toplotnom energijom namenjenom za grejanje grada, zaustavljanje postrojenja značilo bi i prestanak grejanja u gradu.

U slučaju da ArcelorMittal Zenica nastavi s radom, enormno povećanje cene električne energije neminovno bi dovelo do povećanja cene grejanja za građane Zenice u skladu s tim.

S druge strane, ArcerloMittal iz Zenice je samo jedna od desetina kompanija, a protest se održava i u tešanjskoj Pobjedi. Direktor Pobjede Elvedin Ćosatović je u razgovoru za Klix je kazao da svi razgovori do sada nisu dali neke rezultate zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

– Svi dogovori i razgovori su izjalovili. Imamo situaciju da cena struje raste do 300 posto, a naši ukupni troškovi bi bili povećani za 150 posto. Sve bi nas ugrozilo, razumemo stanje tržišta, ali imamo indolentan odnos prema nama privrednim subjektima koji smo bitni za razvoj privrede i BiH – kazao je Ćosatović.

Kompanija Madi iz Tešnja četvrti je najveći potrošač struje u ZDK, a direktor ove firme Edin Jabandžić je kazao da će posledice biti nesagledive te da još ne vide način ekonomske stabilnosti narednih godina.

– Ovo poskupljenje će doneti nesagledive posledice. Godišnje ćemo imati dodatni trošak na struju od oko dva miliona KM. Ovo će napraviti nestabilnosti u mnogin firmama, a mi još ne znamo kako prevazići sve to i kako napraviti ekonomsko održivo poslovanje naredne i narednih godina – kaže Jabandžić.

Direktori se nadaju da će Vlada Federacije shvatiti sve posledice koje proizilaze iz ovog nerazumnog zahteva Elektroprivrede i reagovati na pravi način kako bi se sprečilo uništavanje kompanija koje su vitalni pokretači privrede u Federaciji BH.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here