Prekidanje noćnog posta važnije je nego što mislite, naročito ako imate problema sa niskim krvnim pritiskom.
Hranljiv doručak u pravo vreme može pomoći da se stabilizuju pritisak i nivo šećera u krvi, obezbedi potrebna energija i spreče neprijatni simptomi poput vrtoglavice i umora. Ključno je birati nutritivno bogate namirnice i ne zaboraviti važnost hidriranja, piše Eating Well.
Nizak krvni pritisak, poznat i kao hipotenzija, predstavlja stanje u kojem su vrednosti pritiska niže od 90/60 mmHg. Osobe koje pate od hipotenzije često osećaju vrtoglavicu, nesvesticu, konfuziju, glavobolju i lupanje srca, a u težim slučajevima može doći i do gubitka svesti. Iako je ređe stanje od hipertenzije (visokog pritiska), hipotenzija može ozbiljno uticati na kvalitet života, zbog čega je važno prilagoditi ishranu i životne navike.
Vreme doručka može uticati na krvni pritisak
Vreme obroka – posebno doručka – igra ključnu ulogu u regulaciji pritiska. Nutricionistkinja Sara Vilijams savetuje:
“Ako imate nizak pritisak, preporučujem doručak u roku od 30 do 60 minuta nakon buđenja. Tokom noći prirodno opadaju i šećer i pritisak, a ako predugo odlažete prvi obrok, možete osetiti slabost, drhtavicu ili omamljenost. Uravnotežen doručak stabilizuje šećer, podstiče cirkulaciju i daje nervnom sistemu gorivo za regulaciju pritiska.”
Zašto je prvi sat nakon buđenja presudan?
Početak dana uz uravnotežen doručak donosi mnogo više od kontrole pritiska. Stručnjaci za portal Eating Well objašnjavaju zašto je prvi obrok toliko važan.
Stabilizacija šećera i pokretanje varenja
Nakon noćnog posta, telu je potreban podsticaj da vrati nivo šećera i pritisak u normalu. Zato nutricionistkinje Sara Vilijams i Sara Kosik preporučuju doručak u prvom satu nakon buđenja.
“Obrok posle buđenja pomaže da se obnovi nivo šećera u krvi i aktivira simpatički nervni sistem, što može blago povećati pritisak i poboljšati cirkulaciju. Pokretanje varenja rano ujutru podstiče lučenje hormona koji regulišu rad creva”, objašnjava Vilijams.
Ipak, pošto telo preusmerava krv u sistem za varenje, neki ljudi mogu doživeti pad pritiska posle jela – posebno ako je obrok bio obilan. Zbog toga su manji i češći obroci preporučeni za stabilnost pritiska. Takođe, preporučuje se doručak bogat celovitim žitaricama, proteinima, nemasnim mlečnim proizvodima, voćem i povrćem.
Gorivo za energiju i bistru glavu
Kao što automobil ne može bez goriva, ni telo ne može pravilno funkcionisati ako ga ne nahranite ujutru.
“Rani doručak daje telu stabilnost i energiju za ceo dan. Za osobe sa niskim pritiskom, doručak bi trebalo da bude obavezan ritual kako bi se osećale stabilno i bistro”, kaže Vilijams. Jutarnji obrok pokreće cirkulaciju i podiže nivo energije.
Podrška za jutarnje vežbanje
Ako volite da trenirate odmah nakon buđenja, ovo je važno za vas.
“Obrok sat do dva pre treninga obezbeđuje energiju i stabilizuje šećer. Tako možete izvući maksimum iz vežbanja, ali i sprečiti dodatni pad pritiska”, objašnjava Kosik.
Idealno je pojesti manji, ali hranljiv doručak — na primer: parče tosta sa puterom od kikirikija i bananom.
“Težak obrok bi usmerio krv u digestivni sistem i dodatno snizio pritisak. Zato su manji obroci ključni”, dodaje ona.
Važnost hidriranja od ranog jutra
Dehidratacija je jedan od glavnih uzroka niskog pritiska. Unos tečnosti – ne samo hrane – pomaže u sprečavanju simptoma hipotenzije.
“Ne zaboravite da pijete tečnost. To povećava zapreminu krvi i pomaže vam da se osećate stabilno”, savetuje Vilijams.
Dodatni saveti za kontrolu niskog pritiska
Upravljanje niskim pritiskom kroz ishranu i navike može značajno poboljšati kvalitet života. Evo preporuka stručnjakinja:
- Jedite male i česte obroke – pomažu u stabilizaciji pritiska i šećera. Omogućavaju bolju isporuku kiseonika kroz telo.
- Pametno se hidrirajte – pored vode, unosite i hranu bogatu vodom, ceđene sokove i biljne čajeve.
- Unosite vitamin B12 i folate – njihov nedostatak može izazvati pad pritiska. Jedite jaja, ribu, mlečne proizvode, meso, zeleno lisnato povrće, brokoli, mahunarke, orašaste plodove i semenke.
- Izbegavajte alkohol – on podstiče dehidrataciju i pogoršava simptome.
- Ustajte polako – naglo ustajanje može izazvati ortostatsku hipotenziju (nagli pad pritiska).
- Vežbajte redovno – fizička aktivnost pokreće cirkulaciju i privremeno povećava pritisak, ali je važno nadoknaditi tečnost posle vežbanja.
- Pratite okidače – određeni lekovi, vrste vežbanja ili stres mogu uticati na pritisak. Posmatrajte svoje telo i reakcije.