EPA/Soeren Stache
Skender Hiseni

Bivši ministar spoljnih poslova Skender Hiseni, uoči sastanka u Briselu, ocenjuje da je Kosovo sa sadašnjom vladom izgubilo idealnu priliku da ojača pregovaračku poziciju i partnerstvo sa SAD i EU, dodajći da je sutra dan koji donosi mnogo briga i neizvesnosti.

Hiseni u objavi na Fejsbuku navodi da su Aljbin Kurti i Vjosa Osmani svojim egocentričnim i avanturističkim pristupom u dijalogu sa Srbijom teško narušili i potkopali poziciju Kosova u odnosu na međunarodnu zajednicu, posebno američku administraciju, dok su ojačali poziciju Srbije u međunarodnim odnosima kao nikada ranije.

Hiseni objašnjava da je duboko pogrešno čitanje i tumačenje Kurtija i Osmani o razvoju međunarodnog konteksta stvorenog ruskom agresijom u Ukrajini i drugim geostrateškim dešavanjima u svetu.

“Veliki korak ka međusobnom priznanju”

“Dakle, neka se razume da je kao rezultat pogubne politike Kurtiija i Osmani, Kosovo danas, odnosno sutra u Briselu, pred velikom dilemom, da prihvati evropski plan i ceo paket koji uz njega ide ili odbaciti taj plan i ugroziti samu egzistenciju zemlje”, istakao je Hiseni.

Hiseni napominje da u politici nema ponovljenih suđenja.

“Sa ovim rukovodstvom Kosovo je izgubilo idealnu priliku da ojača svoju pregovaračku poziciju i partnerstvo sa SAD i EU. Kosovo plaća cenu revolucionara Kurtija i Osmani. Normalizacija odnosa između Kosova i Srbije ostaje ključna za stabilnost regiona i izbegavanje sukoba. Istovremeno, evropski plan, koji takođe podržava američka administracija, otvoriće vrata za političku i ekonomsku integraciju Kosova u EU. Prihvatanje i implementacija ovog plana stvoriće suštinski preduslov stabilnosti na čitavom Zapadnom Balkanu”, poručio je Hiseni.

Hiseni napominje da krivca zbog toga što se Kosovo nalazi ovoj dilemi, treba tražiti u nepromišljenoj, egocentričnoj, sebičnoj i detinjastoj politici Kurtija i Osmani.

“Dakle, tu smo! Ne treba propustiti priliku da se 27. februara Kurti složi sa evropskim predlogom, a da ima i punu podršku američke administracije. To nije savršeno rešenje, ali jeste obostrano rešenje, veliki korak ka međusobnom priznavanju, što će se nužno dogoditi nakon nekog vremena. Posledice odbijanja su nesagledive”, poručio je Hiseni.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here