Kako da rashladite usijani auto?

0

Ako baš morate na sunce zaštitite kontrolnu tablu folijom ili nekom prostirkom
 

Klima-uređaj će biti od pomoći tokom vožnje, ali nije lako brzo rashladiti auto ako je duže vreme bio parkiran na suncu. Zbog toga prilikom parkiranja automobila tokom letnjeg perioda treba delovati preventivno. Idealna varijanta je garaža, jer ste na taj način najbolje zaštitili auto, kako od toplote koja zagreva vazduh u kabini tako i od sunčevih zraka koji nepovoljno utiču na farbu i materijale u unutrašnjosti vozila. Nažalost, mali je broj vlasnika koji mogu sebi da priušte parkiranje u privatnoj ili javnoj garaži tokom čitavog dana.

 

U gradovima mnoga parking mesta nalaze se tokom većeg dela dana u senci koju stvaraju visoke zgrade i drugi građevinski objekti. Zbog takve pozicije vredi auto parkirati i nešto dalje od krajnjeg odredišta – lakše je posle posla prošetati koji minut više nego ući u auto koji je duže vreme stajao na suncu.

 

Pri tome, bitno je proračunati gde će se senka nalaziti u popodnevnim satima, kada se vraćamo kući i kada je zračenje sunca najjače, a ne gde je hladovina ujutru kada dolazimo na posao i parkiramo automobil. U mnogim ulicama hlad za svoj automobil možemo pronaći i ispod drveća.

 

Vozači koji nisu u prilici da svoj automobil sakriju od direktnog uticaja sunčevog zračenja, mogu da nabave neko od pomoćnih sredstava, kao što su zavesice ili štitnici koji se postavljaju sa unutrašnje strane staklenih površina. Ovi dodaci nisu skupi – mogu se kupiti već po ceni od nekoliko stotina dinara. Njihovom upotrebom snizićete temperaturu u kabini za koji stepen i, što je još važnije, volan se neće zagrejati toliko da ne možete da ga držite rukama.

 

Ipak, ako svi ovi sistemi zakažu i posle napornog dana moramo da se vozimo u usijanom automobilu, koji je način da auto najbrže rashladi? Ključna stvar je da se vreli vazduh u kabini što pre zameni novom količinom svežeg vazduha. Najjednostavnji način je da spustite sva stakla sa jedne strane a da brzo otvarate i zatvarate vrata sa suprotne strane. Mislimo da ćete tako najbrže zameniti vazduh u kabini.

 

Posle toga možete započeti voznju sa dijagonalno otvorenim prozorima kako bi promaja što efikasnije nastavila da ubacuje svež vazduh. U ovim trenucima i klima-uređaj može da doprinese rashlađivanju pod uslovom da nije uključena recirkulacija vazduha. Recirkulacija i spuštena stakla su kombinacija koja ne ide zajedno.

 

Pojedini novi modeli automobili imaju sisteme za daljinsko aktiviranje klime, tako da i u nekoliko minuta pre vožnje mogu da rashlade kabinu i učine vožnju prijatnijom. U slučaju da znate za još neke taktike i metode koje mogu pomoći pri rashlađivanju kabine tokom letnjih meseci, pozivamo vas da ih podelite u komentarima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here