EPA/Maxim Shipenkov

Moćnu privatnu vojnu kompaniju posle Prigožinove smrti već rasturaju ruska vojska, obaveštajne službe i državne korporacije koje finansiraju saveznici Kremlja ili oligarsi.

Kremlj još vaga oko budućnosti “Vagner” grupe, najveće i najozloglašenije ruske privatne vojne kompanije.

– Ne mogu vam sada ništa reći, ne znam. Pravno, takva struktura ne postoji – rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, dva dana nakon što su šef “Vagnera” Jevgenij Prigožin i njegovi čelnici poginuli u avionskoj nesreći za koju zapadni zvaničnici tvrde da je izazvana eksplozijom.

Previše vredni da bi se tek tako raspustili

Ali stručnjaci kažu da su “Vagnerovi” borci testirani u bitkama previše vredni da bi se tek tako raspustili i pustili.

Ono šta je i ko je ostao od “Vagnera” već rasturaju ruska vojska, obaveštajne službe, državne korporacije i privatne vojne kompanije (PMC) koje finansiraju saveznici Kremlja ili oligarsi, a čak bi i beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko mogao dobiti svoj deo.

Od 2014. “Vagner” je zaposlio hiljade iskusnih boraca potpuno različitih profila. Neki su diplomirali u elitnim vojnim i obaveštajnim jedinicama, neki su se borili za Moskvu u čečenskim ratovima, a neki su potekli iz kriminalnih grupa koje su nikle nakon raspada Sovjetskog Saveza 1990-ih.

Prošle godine “Vagner” je angažovao desetine hiljada zatvorenika iz ruskih zatvora kojima su obećane pozamašne plate i predsednička pomilovanja, ali su uglavnom korišćeni u onom što je poznato kao “marševi mesa” na ukrajinske položaje.

Retki su preživeli u onome što je iskrvarilo ukrajinske snage i zaustavilo kijevsku protivofanzivu, a još manje ih je ostalo.

S obzirom na snagu preživelih na bojnom polju, najveće je pitanje hoće li Kremlj pokušati da sačuva “Vagner” pod novom upravom – ili stvoriti njegove identične replike. Obe opcije za sada se čine teško izvodivim.

Zlobna harizma “Putinovog kuvara”

Ono po čemu se “Vagner” isticao bila je poslovna oštroumnost i zlobna harizma Prigožina, čije su neuobičajeno razmišljanje, opscene, megalomanske kritike i neposlušnost bili bez presedana u Rusiji predsednika Vladimira Putina.

Bivši 62-godišnji robijaš – nekad poznat kao “Putinov kuvar” i na crnoj listi Zapada – osnovao je poslovno carstvo koje je trgovalo sirijskim ugljovodonicima, afričkim dijamantima, zlatom, drvetom i sirovinama.

Sklopio je unosne bezbednosne poslove sa podsaharskim autokratama, vodio ugostiteljske poslove i hotele u Rusiji – “Vagner” je bio samo najvidljiviji dragulj u njegovoj kruni.

“Vagner je bio mnogo više od običnog PMC-a – rekao je za Al Džaziru Džon Lehner, američki autor koji piše knjigu o Prigožinu, u kojoj sažima godine istraživanja u Africi, na Bliskom istoku, Rusiji i Ukrajini. “Zaista ne postoji niko sličan ko bi mogao da ga zameni u skorije vreme.”

Glavni ukrajinski vojni stručnjak se slaže.

– “Vagner” je jedinstven na svoj način i to treba priznati Prigožinu – rekao je za Al Džaziru general-pukovnik Ihor Romanenko, bivši zamenik načelnika Glavnog štaba Oružanih snaga Ukrajine.

– Ruski vrh teško da će moći da formira nešto slično u bliskoj budućnosti – tvrdi on.

– “Vagnerov” najvredniji i najsmrtonosniji resurs – u bitkama testirani, iskusni borci – spreman je da bude razgrabljen. Razdvojiće ljude, proces je već u toku. Neki će biti smenjeni, neki otpušteni. Neki će preći u druge strukture, neki bi mogli da budu  zainteresovani da ostanu, jer su dobro obučene jurišne jedinice – smatra Romanenko.

Slabije replike

Igar Tiškevič, analitičar rođen u Belorusiji, a koji se nalazi u Kijevu, rekao je za Al Džaziru  da vojska, obaveštajne službe i državne kompanije već pokušavaju da popune vakuum koji je ostavila Prigožinova smrt.

Na primer, “Lukoil”, druga po veličini ruska energetska kompanija, već dugo ima svoju sopstvenu bezbednosnu firmu koju su pokrenuli bivši oficiri specijalnih obaveštajnih operacija KGB-a iz sovjetske ere.

– U novembru je Kremlj dopustio ruskim korporacijama da osnuju sopstvene privatne vojne kompanije, a “Lukoilova” bezbednosna služba, Lukom-A, aktivno jača svoj vojni potencijal kako bi pokrenula spostveni PMC – rekao je Tiškevič.

Kako deluju “Baklja”, “Potok”, “Plamen”…

Još jedna privatna vojna kompanija koja deluje u Ukrajini jeste “Fakel” (Baklja). Medijski izveštaji sugerišu da “Gazprom”, proizvođač i izvoznik prirodnog gasa pod kontrolom Kremlja, plaća račune i takođe finansira još najmanje dva PMC-a – “Potok” (Flow) i “Plamya” (Plamen).

Molfar, ukrajinska obaveštajna grupa otvorenog koda, navodi da je od marta 25 ruskih privatnih vojnih kompanija delovalo u Ukrajini, a uglavnom su zapošljavali bivše vojne oficire.

Dve trećine njih imalo je veze sa ruskim ministarstvom odbrane i obaveštajnim službama, a šest su finansirali oligarsi poput Putinovog dugogodišnjeg saveznika Genadija Timčenka i aluminijumskog tajkuna Olega Deripaske, naveo je Molfar.

Ono što ih povezuje je napor Kremlja da izbegne službenu umešanost i smrt redovnih ruskih vojnika u Ukrajini. U okviru ruskog zakona, privatne vojne kompanije i dalje su ilegalne, zbog čega njihovi sponzori ili članovi podležu krivičnom progonu ako ne poslušaju Moskvu kao što je to učinio Prigožin. Ipak, nijedan nema šanse da ga zaseni.

– Ima dosta vojnog talenta među ostalim komandantima, ali Prigožinova harizma, njegova sposobnost da spoji stvari kao logističar, kao menadžer – to bi im bilo teško zameniti u jednom čoveku – tvrdi Džon Lehner.

Ipak, rat u Ukrajini – zajedno sa ruskim ambicijama u drugim delovima sveta – verovatno će održati te PMC-e na površini i u životu.

– Ruski plaćenici su ovde da ostanu. Možda u manje harizmatičnom obliku, ali oni su stvorili tržište za sebe, a verovatno i za druge – zaključio je Lehner.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here