Maksimalna cena vrtića 5.540 dinara

0

Fonet
Vrtić: Srećno odrastanje
 

U ovogodišnjem budžetu grada smanjena su sredstva kojim će raspolagati Sekretarijat za obrazovanje, ali to neće osetiti đaci i mališani koji idu u vrtiće. Ipak, ove godine neće biti građene nove škole i vrtići, niti će biti ozbiljnijih građevinskih radova na prestoničkim obrazovnim ustanovama.

Poslednjih meseci predškolske ustanove kubure sa manjkom zaposlenih što otežava rad u grupama u kojima su i deca sa smetnjama u razvoju. Ali, rešenje ne zavisi od grada jer dodatna zapošljavanja koče aktuelni republički akti.

Pravo na besplatan boravak u obdaništima ostaje i njega će moći da koriste deca bez roditeljskog staranja, mališani sa smetnjama u razvoju, klinci čiji su roditelji korisnici socijalne pomoći, kao i svako treće i naredno dete u porodici. Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu najavljuju popuste i za druge kategorije, piše "Politika."

"Još nije utvrđen konačni predlog jer to zavisi od visine sredstava koje će biti obezbeđena iz budžeta. Ali, roditelji koji trenutno plaćaju za boravak dece u vrtićima manje od 5.540 dinara nastaviće da izdvajaju isto do isteka rešenja o priznavanju prava na regresiranje troškova", objasnila je Snežana Đurić, sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu.

Nova, oko četiri hiljade dinara niža cena formirana je u skladu sa pravilnikom koji se primenjuje od početka ove godine. On je zamenio stari na osnovu koga su beogradski roditelji plaćali znatno više cene za vrtić u odnosu na zakonom propisane.

U Beogradu je doskoro puna cena boravka u predškolskim ustanovama bila 13.300 dinara. Sada je ona povećana i iznosi 27.700 dinara.

U zavisnosti od vrste popusta na koje su do januara imali pravo za vrtić, roditelji su izdvajali između 594 i 9.705 dinara. Najvišu cenu plaćalo je 17.000 roditelja, dok je 37.000 imalo pravo na dodatne popuste, a od toga je obdanište bilo besplatno za 5.200 dece.

Roditelji će uprkos višoj ekonomskoj ceni sada plaćati manje iznose. Ovolika razlika u odnosu na prethodnu cenu pravda se time što je doskorašnji pravilnik bio star više od 20 godina i u njemu nisu postojali brojni troškovi koje vrtići danas imaju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here