Potop u Vrnjačkoj Banji, poplave u Lozanju, oluja i grad u Kuršumliji

0

Vrnjačka reka se izlila i nosi pred sobom….
 

"Ove rečice su izašle iz korita, izlile na ulice Vrnjačke Banje i napravile haos, ušavši u kuće, poslovne prostore i lokale, a sedam mostića koji presecaju centralnu ulicu u centru Banje je srušeno uzvodno od Lipove i Vrnjačke reke", izjavio je za agenciju Beta
načelnik Štaba za vanredne situacije Grada Kraljeva Radoica Kočović.

 

….Grad mahom pust…
 

Dodao je da niko od Banjčana ne pamti ovako visok vodostaj ove dve rečice, zbog čega trenutno sedam pumpi crpi vodu iz poplavljenih prostora.

 

Grad je uglavnom pust, osim ponekog vozila koje pokušava da se probije kroz bujice vode.

 

"Voda je počela da se povlači i već se povukla za više od pola metra, ali većina podruma u centru Banje je pod vodom, dok je materijalna šteta ogromna", rekao je Kočović.

 

Olujno nevreme Vrnjačku banju je pogodilo oko 17.30 i trajalo je pola sata.

 

 

 

Izlio se potok na padinama Rajca

 

U selu Lozanj na padinama Rajca, oko 19 sati pala je jaka kiša koja je dovela do izlivanja potoka i stvorila bujicu koja je nosila sve pred sobom.

 

"Niko u ovom kraju ne pamti ovakvu prolavu oblaka, gde je bujica sa brda nosila sve pred sobom", rekao za agenciju Beta predsednik mesne zajednice Milorad Čuljković.

 

Marić: Situacija se polako smiruje

 

Načelnik sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da su bujični potoci najviše ugrozili centar Vrnjačke Banje, Čačak, Guču, Majdanpek, Lučane i Ivanjicu i dodao da situacija u tim mestima polako smiruje. Marić je ocenio da je osnovni problem, u ovakvim situacijama, nedostatak preventive.

 

 

"Niko ne može da optuži lokalne samouprave, ako u budžetu nema para za tu namenu", ocenio je Marić. Upitan zašto nisu kupljene protivgradne rakete, Marić je odgovorio da to nije moguće zato što nema sistemskog zakona koji bi regulisao kupovinu raketa, obavezu države i lokalnih samuprava.

Kiša je pala na oko 50 hektara, a poplavni talas, visine preko jednog metra, nosio je ograde i oštetio regionalni put Gornji Milanovac-Gornji Banjani.

 

"Na površini od deset hektara, voda je sa tek zasejanih njiva, krompirom i kukurzom, sve odnela i napravila pustoš. Danima neće moći da se uđe u njive", kazao je Čuljković.

 

Olujno nevreme, paraćeno gradom u Kuršumliji

 

Olujno nevreme praćeno gradom za 40 minuta je nanelo ogromnu štetu u kuršumlijskom selu Sagonjevo. Meštani procenjuju da je uništeno oko 80 odsto useva.

"Nevreme je trajalo oko 40 minuta, a grad je napadao u visini od 14 santimetara. Uništio je useve, malinu, kupinu, voćanjake. Štetu procenjujemo na oko 80 odsto", kazao je meštanin Saginjeva Dragan Mladenović.

U tom selu postoji protivgradna stanica, međutim ona nema rakete, a nema ni odobrenje za delovanje.

"Ja sam zajedno sa stanicama na lokalnim brdima, mogao da sprečim ovu katastrofu, ali radarski centar iz Kruševca nije nam dopremio protivgradne rakete, niti dao odobrenje  za delovanje," rekao je Mladenović koji je i strelac u protivgradnoj stanici u selu. U kasnim podnevnim statima, na područuju Kuršumlije padala je jaka kiša, usled koje je nivo reke Toplice porastao i još uvek raste. Krizni štab opštine Kuršumlija je u pripravnosti, kao i sve službe ovdašnjih komunalnih preduzeća, zbog eventualno novog poplanvog talasa.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here