Youtube/N1
Zoran Radovanović

Epidemiolog Zoran Radovanović ocenio je da su protivepidemijske mere koje je Srbija uvela u borbi protiv koronavirusa dobro zamišljene, ali da je zakazala njihova primena.

– Jasno su se pokazale sve slabosti sistema. Uprskos tvrdnjama zvaničnika, na granicama dugo nije bilo nikakve kontrole, a štampana uputstva putnicima da se jave nadležnim zavodima za javno zdravlje nije imao ko da deli. Karantini za preventivnu izolaciju moguće zaraženih ponegde su pretvoreni u rasdanike zaraze – kazao je on za magazin “Nedeljnik”.

Istakao je da Srbija ne stoji sjajno na mapi uspešnosti zemalja u borbi protiv epidemije i da je najviše pogođena od svih zemalja bivše Jugoslavije – bilo da se posmatraju apsolutni brojevi ili stope oboljevanja.

Radovanović kaže da se za situaciju u zemlji ne mogu kriviti turisti niti državljani Srbije koji su na početku epidemije došli iz inostranstva i dodaje da su i druge države Balkana imale povratnike.

Epidemiolog navodi da se drugi talas oboljevanja, “ukoliko se stege olabavljuju mudro i postepeno”, može očekivati tek u poznu jesen.

– S druge strane, ako se iz neepidemioloških razloga postupak zbrza i smandrlja – izbori, nadgornjavanje s opozicijom – ponovni porast oboljevanja bi usledio pre leta. Takav udarac naša već načeta privreda teško da bi mogla da izdrži – ocenio je Radovanović.

Na pitanje da li je odbio da bude deo Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa, Radovanović je kazao da poziv nikad nije dobio, ali da bi ga prihvatio jer bi mu to bila dužnost.

– A srećan sam što me tamo nema, jer bih morao da preuzimam odgovornost za stvari koje ne zavise od mene. Osam godina je ova vlast prezirala stručnost, doživljavala Univerzitet u Beogradu kao neprijatelja i grubom silom nametala jedan anticivilizacijski sistem vrednosti – istakao je Radovanović.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here