commons.wikimedia
Vojnici Crvene armije u Drugom svetskom ratu

Ministarstvo odbrane Rusije je povodom 75. godišnjice oslobođenja Budimpešte od nacističke Nemačke objavilo tajna dokumenta u kojima se do detalja objašnjava strategija ofanzive na fašističke snage.

Prestonica Mađarske oslobođena je 13. februara 1945. godine porazom opkoljene nemačko-fašističke grupacije, kada je i završena strateška ofanzivna operacija trupa Druge i Treće armije ukrajinskog fronta uz učešće brodova Dunavske flotile.

Operacija je trajala 108 dana, a u neprekidnim borbama sovjetski vojnici su, pored Budimpešte, oslobodili i centralne delove Mađarske.

Ministarstvo odbrane Rusije navodi da je Budimpešta za fašističke snage imala ogroman strateški značaj, stoga je taj grad bio pretvoren u svojevrsno utvrđenje, dok je na prilazu bilo postavljeno nekoliko ešalona odbrane.

Između ostalog, objašnjeno je kako je komandant 109. artiljerijske brigade Ivan Nikuljnikov u noći između 11. i 12. februara 1945. likvidirao 185 i zarobio 210 nemačkih vojnika i oficira, zbog čega je dobio orden Heroja Sovjetskog Saveza.

Pored toga, u dokumentima su objavljeni i dokazi kako su se fašisti ponašali prema građanima, o njihovim zverskim delima i zločinima koje su počinili protiv Jevreja u Segedinu, odakle je za Nemačku vozovima prebačeno 16.000 ljudi čija je sudbina i dalje nepoznata.

Takođe se razjašnjava i da je Crvena armija u Mađarsku ušla kao oslobodilac, a ne kao okupator, kao i da je jedini cilj bio da se mađarski narod oslobodi od fašističke okupacije.

Iz Ministarstva ocenjuju i da su ti dokumenti objavljeni sa ciljem odbrane istorijske istine kako bi se stalno na put reviziji ishoda Drugog svetskog rata.

3 COMMENTS

  1. Treba iskreno reci zbog cega su Rusi morali 45 godina ostati gosti u Madjrskoj – isto kao i Poljaci, Madjari su saradjivali sa Necima i privodili Jevreje za dalji put u logore. Bili su verni saveznici Nemaca.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here