Samo u Srbiji: Pomoćnik, a više zaradi od ministra

0

Samo u Vladi Srbije: Bolje je biti pomoćnik ministra, nego ministar
 

– Njihov položaj je mnogo komforniji. Nisu na udaru javnosti, a tačna primanja im znaju samo finansijske službe organa gde rade. Prava je jagma za učešćima u projektima, komisijama, radnim telima gde naknade idu i do 120.000 dinara – tvrdi izvor “Blica“ iz Nemanjine 11.

 

Jedno od tela gde je, prema tvrdnjama zaposlenih u Nemanjinoj, najisplativije biti jeste Visoki službenički savet.

 

Uskoro reforme sistema

U Ministarstvu državne uprave kažu da pokušavaju da, u okviru šire reforme, izjednače praksu i naprave sistem u celoj upravi.
– Svakako ćemo doći do rešenja kojim ćemo zaštititi sposobne kadrove kojih nema dovoljno i koji rade prekovremeno, ali i sprečiti zloupotrebe – kažu u Ministarstvu državne uprave.

– Lično nisam imala nikakvog uticaja na imenovanje, ni svoje, ni ostalih članova tog saveta. Pretpostavljam da su moj minuli rad od 20 godina u organima državne uprave i nekakvi radni rezultati u tome bili presudni. U svakom slučaju, čast mi je što sam član tog tela. Prihvatila bih da budem njegov član i bez bilo kakve naknade. Naknada je, inače, određena u visini neto plate koju ostvaruje savetnik potpredsednika vlade koji je u radnom odnosu – objašnjava za „Blic“ Ranka Vujović, pomoćnica direktora Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, a koja, uz platu prima i naknadu za rad u navedenom savetu od 119.000 dinara.

 

Priznaje da je, u vremenu zahteva za štednju, potrebno i naknade za rad u svim telima primeriti vremenu i okolnostima.

 

– U tom smislu, i naknade za rad u Visokom službeničkom savetu smanjene su za 10 odsto. Godinama svi članovi tog saveta solidarno se odriču 35 odsto naknade – objašnjava Vujovićeva.

 

Ona je jedna od retkih koji su želeli da komentarišu činjenicu da pomoćnici ministra često imaju dupla, pa čak i tri puta veća mesečna primanja od šefova, ministara. Tako komentare nismo dobili ni od Zorana Ilića i Miodraga Jocića, pomoćnika Zorane Mihajlović, koja se odrekla svih naknada koje joj pripadaju za rad u nadzornim odborima ili savetima čiji je član. Iz Ministarstva infrastrukture poručuju da „oni ne određuju postojanje naknada niti njihovu visinu“.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here