EPA

Učesnici razgovora u Džedi u Saudijskoj Arabiji predstavili su alternativni plan za rešavanje sukoba u Ukrajini, javljaju ruski i ukrajinski mediji.

Precizira se da su projekat osmislile saudijske vlasti i još jedan broj zemalja, a da je o inicijativi obaveštena i Rusija.

Kako prenose RIA Novosti, deo alternativnog plana, koji se razlikuje od mirovne formule ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, podrazumeva integritet Ukrajine i prekid vatre na svim frontovima, kao i početak mirovnih pregovora pod okriljem UN i razmenu zarobljenika.

Ukrajinska agencija Ukrinform navodi da je sastanak o miru u Ukrajini završen bez konačne deklaracije, ali uz oprezno pozitivne signale iz Kine.

“Moramo i Moskvu da uključimo u proces”

Evropski diplomatski izvori kažu da je postignut dogovor o najvažnijim tačkama mirnog rešenja, kao što su teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Posebno je zabeležena aktivna uloga Kine jer je njen predstavnik izrazio pozitivne stavove o mogućem budućem sličnom susretu, navodi Ukrinform.

Saudijska novinska agencija SPA prenela je da su se učesnici konsultacija o situaciji u Ukrajini u Džedi složili oko potrebe da se nastave međunarodne konsultacije i razmena mišljenja kako bi se doprinelo razvoju zajedničkog stava koji bi pomogao da se otvori put miru.

Šef brazilske delegacije Selso Amorim je na sastanku pozvao na istinske pregovore u koje bi bile uključene sve strane, uključujući Rusiju.

– Čak i ako je Ukrajina najveća žrtva, ako zaista želimo mir, moramo nekako da uključimo Moskvu u ovaj proces – rekao je brazilski zvaničnik.

“Nećemo učestvovati u pregovorima bez Rusije”

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je za “Bild” da svaki milimetar napretka ka pravednom miru donosi tračak nade za narod Ukrajine.

Prema njenim rečima, poruka sastanka u Džedi je da ovaj brutalni ruski agresivni rat utiče i na ljude u Africi, Aziji i Latinskoj Americi i ima implikacije daleko izvan Evrope, od budućnosti međunarodnog poretka do pitanja energetske bezbednosti, rastućih cena žitarica i globalnog snabdevanja hranom.

Berbok je pozvala je zemlje širom sveta da učine sve da agresivni ratovi ponovo ne postanu normalna pojava u 21. veku.

– I pored toga što je pogled na rat u Pretoriji, Braziliji ili Pekingu drugačiji nego u Evropi, Povelja Ujedinjenih nacija treba da bude na isti način prihvaćena svuda – poručila je ona.

Meksički predsednik Andres Manuel Lopes Obrador ranije je saopštio je da njegova vlada neće učestvovati u pregovorima bez Rusije.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova je, komentarišući konsultacije u Džedi, istakla je da je donošenje odluka o ukrajinskoj krizi na političkom nivou bez učešća Moskve apsurdno i besmisleno.

Na višečasovnom sastanku održanom iza zatvorenih vrata učestvovali su predstavnici oko 40 zemalja. Cilj sastanka, kako je saopšteno, jeste konsolidacija različitih mirovnih planova, posebno Kine, Afrike i Brazila, sa planom od 10 tačaka koji je ponudila Ukrajina.

3 COMMENTS

  1. Teritorijalni integritet Ukrajne mora, na medjunarodnom nivou, da znači i teritorijalni integritet Srbije !!! Pitanje za Analenu Berbok – da li je bombardovanje Srbije 1999. godine bilo brutalno ili “milosrdno” ???

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here