Zarade važnije od ljudskih prava

0

Neutralna Švajcarska i zakonski osigurala lakši izvoz naoružanja zemljama koje nisu demokratske
 

O tome govori i nedavno izglasani zakon u švajcarskom Senatu koji je sa samo jednim glasom razlike usvojio odluku da se domaćim proizvođačima oružja zakonski olakša izvoz. Tako će, kako je rečeno, prestati, "diskriminacija u odnosu na konkurente iz EU". Zakon stupa na snagu pod hitno već 1. novembra.

 

Nemački posao u Alžiru

Nemci će na istoku Alžira otvoriti fabriku koja će po njihovoj licenci sklapati na hiljade vojnih oklopnih vozila fuks. Elementi će biti dostavljani u alžirsku fabriku iz inostranstva, a Rajnmetal će obučavati osoblje. Ovaj posao pokrenut je još 2008. godine kada je kancelarka Merkel posetila Alžir.

Argument zagovornika skidanja ograničenja za izvoz švajcarskog oružja jeste da bi to u ovoj industrijskoj grani dovelo u opasnost 10.000 radnih mesta: "Ako ništa ne učinimo – to neće doneti mir svetu, a značiće gubitak za Švajcarsku", rekao je predsednik nadležne senatske komisije.

Švajcarski proizvođači oružja zaradili su 2013. godine 461 milion franaka od izvoza, što je za oko 240 miliona manje nego prethodne godine. Neutralna Švajcarska će od sada lakše moći da prodaje oružje čak i zemljama čiji režimi nisu baš demokratski. Mediji pominju zemlje kao što su Emirati, Saudijska Arabija, Katar, Pakistan…

 

Svaki put kada se pojavi fotografija da je švajcarsko oružje viđeno na nekom mestu užasa, kao što je to bio slučaj sa Sirijom, na primer, svi će se začuditi i tu će biti kraj priče.

Bilo bi nepravedno optužiti samo Švajcarce za cinizam i licemerno mahanje ljudskim pravima, samo kada im to ide u korist. Nemačka koja najviše u Evropi zaradi od oružja, nije ništa drugačija. Nemački mediji u više navrata su prenosili da je ministar privrede Zigmar Gabrijel pod pritiskom vojne industrije koja želi da on smekša politiku izvoza naoružanja. Gabrijel je letos u više navrata ponavljao da se slaže sa bivšim kancelarom Helmutom Šmitom da je sramota to što Nemačka spada u najveće svetske izvoznike oružja.

Posle isporuke oružja iračkim Kurdima, Berlin je dao dozvolu svojoj oružanoj industriji da proda opremu Alžiru. Rajnmetal, gigant industrije naoružanja, prodaće ovoj severnoafričkoj zemlji blindirana vozila marke fuks. Ovaj ugovor vredan je 28 miliona evra i samo je deo šireg sporazuma čija visina dostiže 2,7 milijardi evra.
Štampa piše da je i Egipat zainteresovan za oklopna vozila koja bi mogao da upotrebi u borbi protiv islamista, ali da Berlin za sada ne odgovara s obzirom na to da ne želi da podrži vojni režim u Kairu.

Francuski mediji preneli su da se među saveznicima vodi pozadinska bitka oko isporuka oružja i opreme čije delove proizvode i Nemci i Francuzi, jer navodno nema slaganja oko toga treba li nekim zemljama prodavati ili ne.

Iako je u krizi i sa visokim budžetskim deficitom, Francuska beleži porast porudžbina industriji oružja koje su dostigle 6,9 milijardi evra, što je za trećinu više od prošle godine. Rusi su poručili nosače helikoptera mistral (6,5 milijardi), Brazilci podmornice… Porudžbine su stigle i iz Libana (tri milijarde), Saudijske Arabije (četiri milijarde) i Indije (devet milijardi)… U francuskoj industriji oružja radi oko 160.000 ljudi. Četvrtina njih radi za izvoz. Oko 700 preduzeća izvozi vojnu opremu, a od toga polovinu čine mala i srednja preduzeća.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here