Hirurški zahvati u “Morfijumu” su autentični

0

Nakon ozdravljenja on se posvećuje pisanju i piše dela "Belogardejci“, "Majstor i Margarita“, ali i "Morfijum“ – autobiografsku hroniku o laganoj destrukciji.

Scenarista Balabanovljevog filma Sergej Bodrov iskombinovao je priče "Morfijum“ i "Beleške mladog lekara“ i napisao scenario u čijem je centru mladi doktor Poliakov koji odlazi da radi u bolnici u provincijskom gradu.

 

Jednog dana boreći se za život pacijenta, dovodi sopstveni život u opasnost. Uspeva da se spasi zahvaljujući moćnoj injekciji morfijuma, ali se istovremeno stavlja u rizik da i sam postane zavisnik.

Režiser Aleksej Balabanov, čiji će film otvoriti ovogodišnji FEST, govorio je nedavno o iskustvima sa snimanja "Morfijuma“:

Na koji način umetnik uspe da razume kako izgleda biti zavisnik i kako tačno artikuliše ta osećanja i iskustva u filmu?
Na razne načine. Glavna stvar su sopstvena iskustva. Hteo sam da napravim film o brilijantnom čoveku, čiji život kreće nizbrdo.

Napravili ste film o doktoru u kome je njegov rad predstaviljen veoma realistično. Kako ste to uspeli?
Snimali smo pravog hirurga. Porađao je bebu, izveo je amputaciju i traheotomiju. Gledalac na filmskom platnu gleda ruke pravog doktora. A Leonida Bičevina, koji igra glavnu ulogu, gledate u krupnom planu. Davanje injekcija u filmu je takođe pravo.

 

Sa morfijumom?
Ne… Imali smo stručnog konsultanta na snimanju koji je kontrolisao situaciju. Koristili smo prave hirurške instrumente i dezinfikovali ih na način na koji se to zaista i radi. Na kraju Poliakov ne mari gde se bode, ubada iglu bilo gde, direktno kroz svoju prljavu odeću.

 

Aleksej Balabanov

U tim slučajevima koristili smo iglu specijalno napravljenu za nas, koja se uvlači- pri ubodu ona automatski nestaje. Ali kad god je koža u kadru, inekcija je prava.

 

 

Šta ste hteli da kažete ovim filmom?
Ne pokušavam da učim ljude, da ih stavim na pravi put. Govorim im šta vidim i šta znam, ali ne verujem nikome i ni čemu. Niti je "Morfijum“ o drogama, niti sam imao nameru da film bude kampanja protiv droge.

O čemu je onda zapravo?
Neka svako dođe do svog zaključka. Bulgakov je napisao autobiografsku knjigu, "skinuo se sa igle” na vreme i spasao. Ali to je redak slučaj. Kraj ovog filma je mnogo realističniji: život talentovanog čoveka ide nizbrdo sve dok ne dodirne dno. A to se često događa u životu. I ne samo zbog droge. Mnogo je iskušenja oko nas.

 

Kako se odupreti?
Kako bih mogao znati? Ne tražite od mene odgovor na ovakva pitanja. Ja sam uradio svoje. Snimio sam film. A vi idite i pogledajte ga.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here