Svaki deseti Srbin sektaš!

0

U Srbiji nezvanično ima oko 150 sekti
 

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije ukazuju na porast sektaškog delovanja u Srbiji. Osim registrovanih šezdesetak, postoji najmanje još toliko organizacija prikrivenih pod različitim imenima, kao što su psihoterapeutske, humanitarne ili sportske organizacije i udruženja.

 

Kroz zloupotrebu verskih prava i sloboda, sekte šire paukovu mrezu u lovu na ljudske duše u koju se zapliće sve veći broj lakovernih. Vođe verskih sekti, "inžinjeri" ljudskih duša, suptilnim vođenjem, uglavnom teže jednom cilju, a to je materijalno bogatstvo. Dok svojim manipulisanim vernicima, sugerišu slepu poslušnost i skromnost, oni se basnosnovno bogate.

Žešće protiv verskih sekti

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je u januaru ove godine da da će policija učiniti sve u suzbijanju štetnog delovanja verskih sekti.

 

Dačić je naveo da sekte u svom delovanju imaju različite ciljne grupe, u zavisnosti od svog opredeljenja, naglašavajući da tu spadaju deca i omladina, starije i usamljene osobe, psihički labilne osobe, a u nekim slučajevima i studenti, intelektualci, žene.

 

Dačić je upozorio i na delovanje satanističkih sekti, čija su ciljna grupa često lica sa kriminogenim dosijeima, oni koji konzumiraju narkotike, mlade osobe.

Druga kategorija harizmatskih lidera sugeriše bekstvo "iz ovog sveta"  pa svoje sledbenike podučava različitim tehnikama, kojima se izlazi iz "nesrećne" realnosti i dolazi u stanje blaženstva (razne vrste meditacije).

Neki ekstremni lideri, "iz nesrećne realnosti", svoje sledbenike odvode u smrt – činom samoubistva.

Delovanje verskih sekti sve više uzima danak u psihičkom zdravlju svojih sledbenika, a često dovodi i do visokog stepena destrukcije, koja se ispoljava kroz asocijalno ponašanje, ugrožavanje javnog reda i mira, skrnavljenja sakralnih objekata, svetilišta, groblja, pa zatim i kroz autoagresiju – samoranjavanje ili samoubistvo.

 

Verske sekte novog doba, nisu samo, kao što definicija kaze jeretički pravci izdvojeni od matice religije, nego i komercijalno-profitabilne organizacije, grupe sa političkim, pseudo-naučnim i psihoterapeutskim, čak negde kriminalnim pa i vojnim pretenzijama.

Takođe je primetan povećan broj pojedinaca, samozvanih iscelitelja, proroka, vidovnjaka, čudotvoraca. Štetnost navedenih parareligijskih grupa i pojedinaca primarno se manifestuje kroz ugrožavanje psihičkog zdravlja građana.

 

Po pravilu, posledično, strada i porodica člana sekte. Obzirom, da im se najčešće sugeriše da se izdvoje iz svog "demonskog" okruženja, članovi sekti sve svoje interese svode na interes sekte. Tako deca gube roditelje ili roditelji decu, u zavisnosti od toga ko je u sekti.

 

Redakcija portala "Vesti-online" nudi vam odgovore na najčešća pitanja o sektama.

 

 

1. Šta su sekte?
2. Zašto Srbija nema Zakon o sektama
3. Crni danak sekti u Srbiji
4. Najpoznatije sekte u Srbiji i okruženju:

4.1 Jehovini svedoci

4.2 Sajentolozi

4.3 Adventisti sedmog dana (Subotari)

4.4 Satanisti

4.5 Unifikaciona crkva (Munova sekta)
 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here