Sveta zemlja Starog Rasa

0

Patrijarh Irinej posetio Stari Ras
 

Uprkos tih dana izuzetno kišovitom i hladnom vremenu i pljusku koji je u Starom Rasu dočekao patrijarha i sve arhijereje, srpski narod Raške oblasti došao je u velikom broju da, kako dolikuje, sačeka i pozdravi svog vrhovnog verskog poglavara i pokaže čelnicima Crkve da je uprkos seobama i teškom životu još u srpskoj postojbini, da je čuva i da ne namerava ni da se seli, niti da je bilo kome drugom prepusti.

– Došao sam pešice, po kiši, iz Miščića, rodnog sela Svetog Save u Deževskoj dolini da dočekam i pozdravim patrijarha i članove Sabora među kojima sam prepoznao i vladike iz daleke Australije, Amerike i Evrope. Ovo je veliki dan i veliko ohrabrenje za sve pravoslavce u Raškoj oblasti, dolazak patrijarha sa tridesetak vladika snažna je podrška srpskom narodu – kaže starina Pero Miletić.

 

Blagodat božja

Među vernicima koji su u porti Petrove crkve čekali da poljube ruku patrijarhu i pomno poslušaju njegovu besedu bilo je i puno dece i mladog sveta koji se, kako ističe domaćin ovog skupa, protojerej iz Novog Pazara Tomislav Milenković, vraća svojoj crkvi i svojoj veri.

 

Patrijarh srpski Irinej
 

Okupljenima se najpre obratio vladika raško-prizrenski Teodosije koji je naglasio da je srpski narod u Raškoj oblasti kroz istoriju puno patio.

– Stradale su naše svetinje, stradao je i naš narod, odlazio je sa ovih prostora, ali se i vraćao i obnavljao svoje crkve koje nam je sagradio rodonačelnik svega srpskog naš veliki veliki i prepodobni Stefan Nemanja čiju 900-godišnjicu rođenja slavimo ove godine – rekao je vladika Teodosije.

 

Uvrede

Patrijarhovu poruku većina Bošnjaka primila je ili s odobravanjem ili ćutke, međutim, bilo je i onih koji su, poput Jahije Fehratovića, bliskog saradnika muftije Muamera Zukorlića, reagovali burno i uvredljivo nazivajući Srpsku pravoslavnu crkvu fašistoidnom tvorevinom.

Hiljadama Srba iz cele Raške oblasti i sa severa Kosova obratio se i njegova svetost patrijarh srpski Irinej podsetivši da prizivanje Svetog duha u Petrovoj crkvi, u srcu Nemanjinog Starog Rasa, nije samo molitva pred početak arhijerejskog sabora SPC već i crkveno-narodni sabor kome se pođednako raduju svi svi Srbi širom sveta.

– Naša je velika radost kada vas vidimo u ovako velikom broju kod naše najstarije svetinje, hrama Svetih aposlola Petra i Pavla. Ovde se po pravoslavnom obredu i običaju krstio Stefan Nemanja, rodonačelnik svega srpskog: srpskog roda, pravoslavne vere, pravoslavne srpske kulture i svete istorije koja je njime i njegovim slavnim sinovima započeta na ovim svetim prostorima. Ako je igde ima, a hvala bogu ima je dosta, svete blagodatne zemlje, gde je blagodat božja sišla, zauvek ostala i prenela se na sve srpske krajeve, to je zemlja – Raška, zemlja Staroga Rasa, zemlja Đurđevih stupova, Sopoćana, Studenice i drugih naših slavnih svetinja – rekao je patrijarh Irinej naglasivši da je ovde odrastao i hodao ovom svetom zemljom i najveći sin srpskog naroda Rastko Nemanjić, odnosno Sveti Sava i da srpski narod ovoga kraja i svuda u svetu treba da sledi put Stefana Nemanje, Svetog Save i drugih velikana iz loze Nemanjića.

Ostajte ovde

– Vladali su Nemanjići dva i po veka, ostavili su iza sebe ne samo svete i slavne manastire i crkve već i nešto mnogo veće – svete ljude, svete ličnosti, prosvetitelje i bogougodnike koji su vodili Srbiju, oni su i danas sa nama, i danas nas vodi ruka božja i nevidljiva ruka naših svetih velikana. Zar ima veće radosti i većeg zadovoljstva od činjenice da ste Nemanjini i Savini potomci, ponosite se što ste rođeni i što hodate zemljom kojom su oni hodali, sledite njihov put – poručio je Srbima u Raškoj oblasti patrijarh Irinej naglasivši da nikada ne smeju zaboraviti da, kad gaze ovu svetu zemlju, idu po suzama i krvlju naših predaka.

 

Petrova crkva

Osim što je u Petrovoj crkvi, sagrađenoj u 9. veku, krstio po pravoslavnom običaju, Stefan Nemanja je na čuvenom Saboru održanom u porti ove svetinje 1196. godine dobrovoljno (što je u to vreme bila retkost) predao vlast svom srednjem sinu Stefanu Prvovenčanom. U Petrovoj crkvi Nemanja se kasnije zajedno sa suprugom Anom i zamonašio. U Petrovoj crkvi krstio se i Nemanjin najmlađi sin Rastko Nemanjić – Sveti Sava.

– Vi živite ovde sa narodom koji pripada drugoj veri i znajte da su to naša braća, braća po krvi. Da ne ulazimo u to kako su i zašto su postali to što jesu, sigurno ne od vrućih kolača. Samo njihovi preci znaju šta je uslovljavalo da promene veru, znaju to verujem i oni. Nedavno smo čuli jednog velikog političara ovog kraja koji kaže da je potomak Svetoga Save, to je istina, svi su oni Savini potomci, to treba da znaju, ali i vi, braćo i sestre, treba da znate da su to naša braća po krvi i da pokažete hrišćansku ljubav prema njima – poručio je patrijarh.

– Moramo da volimo ovu svetu zemlju, moramo da je čuvamo, da se radujemo što na njoj živimo i ako nas često posećuju nevolje, znajte da nevolje grade spasenje i samo ko pretrpi do kraja, sa nadom i verom u Gospoda, biće nagrađen. Znali su to naši preci, zato su trpeli i podnosili turskih 500 godina s verom i nadom da ih Gospod neće ostaviti i nije ih ostavio. Čuvajte svoju veru i ostanite ovde – rekao je Srbima u Starom Rasu patrijarh Irinej.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here