Youtube/Al Jazeera Balkans
Dritan Abazović i Milo Đukanović

Nova crnogoska vlast je na Srbiju udarila na više frontova i tek što su tamošnje vodeće srpske organizacije zatražile od državnog vrha Srbije da ih zaštiti od asimilacije i diskriminacije, optužena je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori zbog navodnog prikrivanja pedofilije.

Optužena je i država Srbija u dva navrata. Aktivan je na tom planu i novi šef diplomatije Crne Gore Ranko Krivokapić, dugogodišnji koalicioni partner crnogorskog predsednika Mila Đukanovića. On je kazao da Crna Gora ima sličnih problema sa Srbijom kao Ukrajina sa Rusijom. Potom je Ministarstvo spoljnih poslova CG napalo Srbiju za “krađu istorije”.

Ništa novo, komentariše za “Vesti” politički analitičar Dragomir Anđelković koji ove napade karakteriše kao puki nastavak politike crnogorskog predsednika Mila Đukanovića.

– Od osamostaljivanja Crne Gore, Đukanović vodi jaku antisrpsku politiku i uporno hoće da zatre srpske korene – ukazuje Anđelković.

Vlada prethodnog premijera Zdravka Krivokapića, koja je došla na vlast posle pobede opozicije 2020, prema njegovim rečima, umanjila je to Đukanovićevo antisrpstvo. Međutim, posle smene prethodne vlade i dolaska ove predvođene Dritanom Abazovićem s manjinskom podrškom Đukanovićevog DPS se, kako je istakao Anđelković, stara ofanziva protiv Srba i Srbije nastavlja.

Iza ovih napada na Srbiju, istoričar Aleksandar Raković, dobar poznavalac prilika u Crnoj Gori, vidi crnogorskog šefa diplomatije Ranka Krivokapića. On je, kaže Raković, “izolovani incident, konvertit iz srpske porodice koja je menjala identitet”.

U osvrtu na optužbe o prekrajanju istorije, Raković za “Vesti” ukazuje da je Duklja bila, država srpskog naroda.

– Duklja je pridružena srednjovekovnoj srpskoj državi Nemanjića, Srbiji. Potom je na tom prostoru nastala Zeta u kojoj su vladari imali nameru i svest da je ona izdanak države Nemanjića, a ne ranije Duklje – pojašnjava ovaj istoričar, uz napomenu da je Ranko Krivokapić, običan “lažov i neznalica”.

Naš sagovornik razume bojazan Srba iz Crne Gore, ali kako ističe, za to, nema razloga, jer će ih Srbija i Republika Srpska čuvati.

– Srba ima 7,5 miliona, a Srbija prema Ustavu ima obavezu da štiti Srbe van Srbije i to treba da imaju u vidu crnogorski separatisti – rekao je Raković koji smatra da je najveći gubitnik tzv. crnogorska nacija, jer njenih pripadnika ima tek nešto iznad 100.000, oni u stvari nestaju.

Crnogorci su nacija bez identiteta koja ne može bilo koga da asimiluje – zaključio je Raković.

Srbi u Crnoj Gori su u otvorenom pismu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić naveli da je položaj srpskog naroda u Crnoj Gori izuzetno složen, da nemaju rešen ustavno-pravni status.

– U ovom trenutku Srbi u Crnoj Gori nemaju mogućnost da koriste ni prava manjinskih naroda, iako su konstitutivni narod, ali ni da sebi obezbede ono što su snagom državne moći za sebe već ostvarile sve nacionalne zajednice koje žive u njoj. Ukazali su i da SPC, iako sa daleko najvećim brojem vernika, jedina od tradicionalnih crkava nema rešen status – navedeno je u otvorenom pismu srpskih organizacija.

Besmislen napad na Joanikija

Aleksandar Raković ukazuje da je besmilen napad na mitropolita Joanikija.

– Episkop Joanikije ništa ne bi zataškao, a posebno ne pedofiliju. On je veoma valjan čovek – tvrdi ovaj istoričar.

Manite se istorije

Ministarstvu spoljnih poslova CG smeta što na sajtu ambasade Srbije u Podgorici, u delu “Istorija Srbije”, piše da su Duklja i Zeta plemenske oblasti srednjovekovne Srbije. Iz srpskog MSP im je odgovoreno da Crnu Goru poštuju kao suseda i suverenu i nezavisnu zemlju, ne sporeći pravo na njenu državnost.

– Istorijske rasprave treba ostaviti istoričarima, a političari i diplomate treba da vode brigu o budućnosti građana Srbije i Crne Gore, bez obzira na nacionalnu, versku ili bilo koju drugu pripadnost – navodi srpski MSP.