Bugari umalo da dobiju Crnogorce

0

Košarkaši Crne Gore su posle pobede nad Izraelom na neutralnom terenu na Kipru uspeli da poprave skor na 2:0, mada je Bugarska u Podgorici bila neočekivano težak rival – 70:64 (11:20, 21:13, 12:12, 16:15, 10:4). Prava drama viđena je u finišu regularnog toka, pošto je Marinov dva minuta pre završetka izjednačio na 60:60. Crnogorci su propustili tri, a Bugarska dva napada za vođstvo i moguću pobedu. Srca navijača u "Morači" stala su 12 sekundi pre kraja, kada je talentovani Aleksandar Vezenkov promašio trojku… U produžetku je posle tri minuta igre rezultat bio 2:1(!), da bi tek u poslednja dva minuta došao do izražaja kvalitet izabranika selektora Luke Pavićevića, preciznije Vladimira Dragičevića, koji je sa osam poena rešio meč. Snažni krilni centar nanizao je ukupno 20 koševa, a Nikola Ivanović ga je pratio sa 12.
U Moskvi važna pobeda Italije i, možda, kobni poraz Rusije!
Domaćin se 37 minuta nalazio u vođstvu, početkom poslednje četvrtine imala je i rekordnih 53:43, ali je njenim igračima u finišu "ušla voda u uši". I, Italija je slavila, najviše zahvaljujući sjajnom Alesandru Đentileu, koji je 12 od 20 svojih koševa postigao u poslednjih sedam minuta slavila sa 65:63. Tako šampioni Evrope 2007. i bronzani iz Litvanije 2011, koji su prošle godine u Sloveniji završili među četiri najlošije selekcije, mogu da se uopšte ne plasiraju na Eurobasket 2015, čiji domaćin će biti poznat krajem septembra. Podsetimo da su "baćuške" u nedelju pretrpele senzacionalni neuspeh u susretu sa Švajcarskom, koja nije bila akter EP još od 1955!
A, novi centar Crvene zvezde Majk Cirbes odigrao je odlično za Nemačku u pobedi nad Austrijom (77:64). Cirbes je bio najbolji igrač "pancera" sa 17 poena (8-10) i sedam uhvaćenih lopti.
Na Eurobasket 2015. plasiraće se pobednici grupa i šest najboljih drugoplasiranih selekcija.