Notari pune partijske kase?

0

Jedinstveni i istrajni u zahtevima: Predstavnici advokatskih komora
 

Advokati su digli ruke od ministra koji je pokušavao i da ih podeli na radnike i neradnike, pa optužio da štrajkom odlažu hapšenja i suđenja kriminalaca i tajkuna. Uzdaju se u Ustavni sud Srbije, očekujući da će proglasiti neustavnim deo zakona o prenosu poslova od kojih žive advokati, isključivo na javne beležnike.

 

Eksperti iz džepa

Od 350 notara izabrano je do sada 110 među kojima, kako se čuje od advokata, nema ni jedan odsto njihovih kolega i sudija, pa je pitanje ko su odabrani. Advokat Sava Anđelković kaže da je, prema njegovim saznanjima, izbor javnih beležnika, vrlo sumnjiv.

– Odabir je posebna priča, jer su se ljudi prijavili i uplatili blizu 900 evra da konkurišu, a izgleda da niko nije čitao njihove radove, već su uzeti neki sa spiska iz džepa – kaže Anđelković i ističe da se ministar Selaković, umesto da se izvini domaćoj i stranoj javnosti i građanima Srbije koji plaćaju poreze, igra se sa pravdom i pravičnošću.

Država u odnosu na period pre uvođenja notara prihoduje svega petinu novca na ugovornim poslovima, dok građani moraju da odvoje značajno više novca. Primera radi, overa kupoprodaje stana od 100.000 evra kod advokata je koštala oko 330 evra, a sada blizu 450 plus porez na dodatu vrednost. Ekonomski stručnjak Branko Dragaš ističe i da su zarade notara previsoke u odnosu na advokatske tarife i da oni monopolom u odnosu na ovlašćenja koja ne bi trebalo da im pripadaju, ugrožavaju više od 7.000 advokata širom Srbije.

– Prema javnoj i objavljenoj advokatskoj tarifi vrednost boda za usluge advokata je 30 dinara, dok je javnobeležnička 150 dinara, uvećana za PDV. Taksa za overu potpisa kod notara je tri do pet puta veća kod notara od sudske takse – ističe Dragaš za "Vesti".

On ne isključuje spekulacije da deo tako visokih prihoda notara završava u nekim partijskim kasama, jer kako kaže, nije nelogično da i takav neki dogovor postoji, što potvrđuje sumnje u političko imenovanje javnih beležnika.

 

Talas pobune

Advokati su zbog nezadovoljstva povećanjem poreskih obaveza štrajkovali i od 18. juna do 2. jula, ali su štrajk okončali zbog dogovora sa ministrima pravde i finansija Nikolom Selakovićem i Lazarom Krstićem da se oformi komisija koja će do septembra definisati rešenja. Kada je to izostalo stupili su u štrajk. Do protekle noći štrajkovala je i policija što je izazvalo kolaps u saobraćaju i haos sa izdavanjem ličnih dokumenata. Protest su prekinuli posle poziva ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića na razgovore. Bune se i prosvetni radnici, a ratni veterani štrajkuju glađu tražeći isplatu ratnih dnevnica i hitnu overu zdravstvenih knjižica.

Društvo sudija Srbije je zabrinuto što je uvođenjem javnih beležnika građanima uskraćeno pravo da izaberu da li će uobičajenim pravnim poslovima raspolagati svojom imovinom i pravima, ili će to učiniti u formi javnobeležničkog zapisa. Zašto uvođenje notara nije išlo postepeno, već brzopleto treba, prema rečima predsednice Društva sudija Dragane Boljević, pitati ministra pravde.

– Čula sam neke od poslanika u Skupštini Srbije da su se zalagali za postepenu i paralelnu primenu zakonodavstva koje se tiče javnih beležnika, ali do toga nije došlo i svi sada čekaju odluku Ustavnog suda Srbije. Lično mislim da će taj sud shvatiti urgentnost situacije i požuriti sa odgovorom – kaže Boljević za "Vesti".

Da bi osim stanja u medijima i situacija u pravosuđu mogla Srbiju da košta zastojem u otvaranju pregovaračkih poglavlja sa EU, za "Vesti" ukazuje advokat Sava Anđelković. On ističe da je, kada je reč o pravosuđu, pravdi i ljudskim pravima, za Brisel abeceda uspostavljanje dobrih pravila igre.

– Traže se pravila koja će usklađeno sa EU i ispravno regulisati i pitanje notara i pitanje advokata – zaključio je Anđelković.
 

Šumadinci ne odustaju

Advokati iz Šumadije i Pomoravlja juče su na protestu ispred zgrade suda u centru Kragujevca poručili da će štrajk nastaviti sve do ispunjenja njihovih zahteva.

 

Predsednik Advokatske komore Beograda Slobodan Šoškić potvrdio je novinarima u Kragujevcu da ima advokata štrajkbrejkera u Srbiji, ali da je to "zanemarljivo", uz ocenu da što duže traje protest izvesno je da će ih biti sve više. Predsednik Advokatske komore Kragujevca Zvonko Marković rekao je novinarima da na području Šumadije i Pomoravlja radi 380 advokata i da su jedinstveni u protestu.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here