Pexels

Dobar san podstiče i fizičko i mentalno zdravlje, pored, naravno, adekvatnog vremena provedenog u snu.

Mnogi stručnjaci savetuju da je najbolje da spavamo na levoj strani tela zbog mnogobrojnih zdravstvenih prednosti. Sigurno je da se pitate zašto je to tako kada je telo simetrično, ali poenta je u organima koji su asimetrični u našem telu.

Ovo su sedam prednosti spavanja na levoj strani.

1. Pomaže detoksikaciju

Spavanje na levoj strani pozitivno utiče na ravnotežu vlage u telu i stimuliše limfne sudove. Limfni sistem nosi metabolite i uklanja nečistoće i toksine iz tela tako što ih drenira u torakalni kanal, koji se uliva u levu stranu srca.

Kada spavate na levoj strani, ubrzaćete i olakšati uklanjanje toksina iz tela – detoksikaciju.

S druge strane, spavanje na desnoj strani će učiniti da limfni sistem radi napornije kako bi transportovao supstance na drugu stranu tela. Začepljen limfni sistem može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput artritisa, glavobolje, oštećenja mišića, hroničnog umora.

2. Podržava funkciju slezine

Slezina je organ koji se nalazi na levoj strani tela, a ona je deo limfnog sistema i funkcioniše za filtriranje limfe i prečišćavanje krvi. Ležanje na levoj strani olakšava kretanje otpadnih materija kroz limfne sudove do slezine dok gravitacija povećava protok krvi do nje omogućavajući joj da filtrira nečistoće, piše “The minds journal”.

3. Pomaže održavanju zdrave funkcije srca

Leva strana srca pumpa krv prema telu, a kada spavate na levoj strani, srce mora da pumpa manje energično i lakše je transportovati krv. To je zato što gravitacija favorizuje limfnu drenažu prema srcu, što smanjuje opterećenje srca.

Ako spavate na desnoj strani, cirkulatorni sistem mora da radi protiv gravitacije i da pumpa krv snažnije. Kada spavate na levoj strani, aorta napušta vrh srca i savija se ulevo, odlazi od srca i snabdeva telo krvlju.

4. Sprečava zagušenje jetre

Jetra igra ključnu ulogu u neutralisanju i eliminisanju toksina iz tela. Ovaj organ se nalazi na desnoj strani tela i spavanje na toj strani može izazvati njeno zagušenje da se lakše vrati u desnu stranu tela i izazove zdravstvene probleme.

Spavanje na levoj strani bolje će podržati funkcije jetre i sprečiti probavne smetnje, povišeni holesterol, pa čak i depresiju prema ajurvedi.

5. Podstiče pravilno varenje

Ležanje na levoj strani omogućava da želudac i pankreas, koji stvaraju digestivne enzime, prirodno vise na levoj strani tela omogućavajući optimalno i efikasno varenje.

Zahvaljujući privlačenju gravitacije, hrana se polako kreće kroz stomak, a enzimi pankreasa se oslobađaju po potrebi za varenje. To se ne dešava tako lako kada spavate na desnoj strani, jer su organi za varenje postavljeni u pomalo neprirodnim položajima, što ih primorava da prerano isprazne svoj sadržaj.

6. Pomaže crevima da se otarase otpadnih proizvoda

Vaša creva žele da svake noći spavate na levoj strani jer se zalistak, odnosno spoj debelog i tankog creva, nalazi u donjem delu stomaka. Ovaj ventil pomaže u prenošenju otpada iz tankog creva u debelo crevo i može olakšati eliminaciju otpadnih proizvoda.

Tokom noći, dok spavate na levoj strani, otpad se lako kreće kroz uzlazno debelo crevo, zatim u poprečno debelo crevo, i na kraju se odlaže u silazno crevo, olakšavajući kretanje creva ujutru.

7. Smanjuje žgaravicu noću

U jednoj studiji učesnici koji su spavali na desnoj strani prijavili su povećane slučajeve žgaravice poznate u poređenju sa onima koji su spavali na levoj strani.

Oni koji spavaju na levoj strani mogli bi da izbegnu žgaravicu koja nastaje iz dela stomaka ispod srčanog sfinktera koji povezuje jednjak sa želucem. Dakle, želudačni sokovi u stomaku neće teći nazad u jednjak i sprečiće noćni refluks kiseline.

Da li ste iznenađeni ovim saznanjima?

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here